19/10/2023
Phoenix Bums 15 19 12 22 - 68 -
Deportivo Faliro 21 13 20 16 - 70 -

Στις λεπτομέρειες η Deportivo!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Deportivo Faliro κέρδισε τους Phoenix Bums με 68-70 για την δεύτερη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League, παίρνοντας έτσι το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα, σε αντίθεση με τον αντίπαλο που γνώρισε την δεύτερη ήττα του.

Ελαφρώς καλύτερη ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης η Deportivo Faliro, αφού με 10 πόντους του Τριανταφυλλίδη, δύο τρίποντα του Γαρμπή και ένα του Ναυπλιώτη, προηγήθηκε με 15-21. Ο Πανδής με 6 πόντους, ο Δεδούσης με 5 και ο Ζερντίτσκι με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες αντάλλαξαν ρόλους, με τους Phoenix Bums να πατούν καλύτερα στο παρκέ και με 6 πόντους του Παλαμιδά και 4 του Ζερντίτσκι, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 34-34! Ο Ναυπλιώτης με 5 πόντους και ο Κακαλέτρης με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα της συνάντησης.

Μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, ωστόσο οι "Ισπανοί" με 9 νέους πόντους του Τριανταφυλλίδη, 5 του Παπαδόπουλου και τριποντάκι του Μαρινάκη, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 46-54. Μόνος του πάλευε επιθετικά για την παρέα του Κοβάτσου σε εκείνο το σημείο ο Ζερντίτσκι, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 12 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 46-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Phoenix Bums έκαναν τρομερή προσπάθεια και με 8 πόντους του Παλαμιδά, 4 του Πανδή, 3 του Δεδούση και 3 του Χιώτη, προσπέρασαν με 66-64, 2:00 για την λήξη. Στο φινάλε, όμως, η Deportivo Faliro ήταν ψύχραιμη και με ηγέτη τον Παπαδόπουλο με 10 πόντους, έφτασε στην μεγάλη νίκη με 68-70!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 16/23 βολές, 17/41 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 12/16 βολές, 17/39 δίποντα και 8/27 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Πολυτιμότερος των Phoenix Bums ο Παλαμιδάς με 16 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 2/3 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp της Deportivo Faliro ο Παπαδόπουλος με 19 πόντους, έχοντας 6/7 βολές, 5/7 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Παλαμιδάς 16 (3), Δεδούσης 11 (1), Κοβάτσος 1, Πανδής 10 (1), Ζερντίτσκι 15 (1), Χιώτης 5, Γαδ, Κουναλάκης 6, Φρέρης 4

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Παπαδόπουλος 19 (1), Μαρινάκης 3 (1), Γαρμπής 10 (2), Ναυπλιώτης 13 (2), Κομνηνός 2, Τριανταφυλλίδης 20 (1), Κακαλέτρης 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του αγώνα!