08/12/2022
Beer Team 12 14 8 15 - 49 -
Cosa Nostra 10 14 11 8 - 43 -

Στις λεπτομέρειες η Beer Team!

Σημαντική νίκη στο κυνήγι της τετράδας πήρε χθες το βράδυ στο Περιστέρι η Beer Team, καθώς στα πλαίσια της δέκατης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development League κέρδισε την Cosa Nostra με 49-43 και την έπιασε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, με το συγκρότημα του Γονιδάκη να μένει χωρίς νίκη για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Beer Team να προηγείται με 12-10, χάρη σε 4 πόντους του Λαγουτάρη και 4 του Μήτση. Ο Μπρούστας με 5 πόντους και ο Γονιδάκης με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με ηγέτη τον Ανδρέα Μαυράκη με 6 πόντους, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 26-24. Την Cosa Nostra κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο τα δύο τρίποντα του Γονιδάκη και οι 4 πόντοι του Μπρούστα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ανδρέας Μαυράκης ήταν ασταμάτητος και με 8 συνεχόμενους πόντους έδωσε αέρα 7 πόντων στην Beer Team, 34-27, 3:40 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Το γεγονός αυτό αφύπνησε τους φιλοξενούμενους και με 4 πόντους του Μπρούστα και δίποντα των Ρες - Ζυγομαλά, πήραν για δεύτερη φορά κεφάλι στο σκορ με 34-35, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Μπυρόβιοι" ήταν καλύτεροι και με μεγάλα σουτ των Ανδρέα Μαυράκη, Κρεκούκη, Μάριου Μαυράκη και Λαγουτάρη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 49-43. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Γονιδάκης, Κουτσουριδάκης και Μπρούστας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 0/5 βολές, 17/43 δίποντα και 5/33 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/5 βολές, 11/33 δίποντα και 6/32 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp της Beer Team ο Λαγουτάρης με 6 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Cosa Nostra ο Ζυγομαλάς με 4 πόντους, έχοντας 0/2 βολές και 2/3 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Beer Team (Μαυράκης Μ.):  Μαυράκης Α. 16 (2), Κρεκούκης 6, Λαγουτάρης 6, Γρατσίας 5 (1), Μήτσης 8, Μεταξάς, Μαυράκης Μ. 8 (2)

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Μπρούστας 15, Χατζησυμεωνίδης 2, Καμπουράκης, Γονιδάκης 15 (5), Ρες 4, Τζαχρήστας, Κουτσουριδάκης 3 (1), Ζυγομαλάς 4

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές στα τελευταία λεπτά και η βροχή τριπόντων στο ίδιο χρονικά σημείο!