17/12/2023
Basket Case 12 17 6 13 - 48 -
Baca Juniors BC 10 16 10 4 - 40 -

Κολιακός και καλά Χριστούγεννα!

Με νίκη αποχαιρέτησε το 2023 η Basket Case, καθώς στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της D2-League κέρδισε την Baca Juniors με 48-40 και πήρε την άτυπη ρεβάνς για την ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος!

Με τον Κολιάκο να ξεκινάει καυτός το παιχνίδι και να πετυχαίνει 10 πόντους, η Basket Case προηγούταν με 12-7, 2:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 12-10, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Σπεντζούρης στο φινάλε, ενώ νωρίτερα από 3 πόντους είχαν οι Κασφίκης και Φωτεινός.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, με το τιμόνι να αλλάζει συνεχώς χέρια και τελικά με 8 νέους πόντους του Κολιάκου, 4 του Χέλμη και τρίποντο του Μερτινιάν, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 29-26. Την Baca Juniors κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο τα τρίποντα των Μπίζου, Κασφίκη και Κατσιάδα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Λατίνοι" έσφιξαν την άμυνά τους και με 8 πόντους του Φωτεινού, προσπέρασαν και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +1, 35-36! Ο Κολιάκος με 4 πόντους και ο Λάβδας με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το σημείο. Σκορ τρίτης περιόδου 35-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Basket Case ήταν ανώτερη και με μεγάλα σουτ των Κολιάκου, Μερτινιάν, Λάβδα και Χέλμη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 48-40. Για την Baca Juniors στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Τσαμποδήμος, Φωτεινός και Κασφίκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/6 βολές, 15/29 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/14 βολές, 10/31 δίποντα και 10/31 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson MVP της Basket Case ο Κολιάκος με 26 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 10/17 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 7 λάθη. Πολυτιμότερος της Baca Juniors ο Κασφίκης με 7 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 0/1 δίποντο και 2/3 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Basket Case (Χέλμης): Κολιάκος 26 (2), Λάβδας 7 (1), Μερτινιάν 7 (2), Σαρακινός 1, Χέλμης 8, Ψαρράκης

Baca Juniors (Κασφίκης): Γαργαλάκος 2, Κασφίκης 7 (2), Κατσιάδας 3 (1), Μαγκούτης, Μπίζος 4 (1), Σπεντζούρης 4, Τσαμποδήμος 5 (1), Φωτεινός 15

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Κολιάκου!