13/10/2024
Προβατίνες 25 13 9 11 - 58 -
Beeranhas 18 15 5 11 - 49 -

Στήθηκε η... πρώτη σούβλα!

Πολύ καλές ήταν οι Προβατίνες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης καθώς με τρίποντα των Παυλόπουλου και Ν. Δούκα και δίποντα των Τ. Μουστακάτου και Βαϊλάκη προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 25-18. Για τους φιλοξενούμενους οι Χαϊδάκης, Μπαλατσούκας και Κουγιεντάκης ήταν αυτοί που τράβηξαν το κουπί στην επίθεση.

Με την ίδια συνταγή της... επιτυχίας και τη δυναμική προσθήκη του Κ. Μουστακάτου οι Προβατίνες πήραν διψήφιο προβάδισμα στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου. Οι Beeranhas σ' εκείνο το σημείο έβγαλαν αντίδραση και με πρωταγωνιστές τους Χαϊδάκη, Μιχαηλίδη και Τσάκαλο μείωσαν σε 38-33.

Το τρίτο δεκάλεπτο δε διεκδικεί δάφνες ποιότητας, αφού καθ οι δύο ομάδες σκόραραν με το... σταγονόμετρο. Οι γηπεδούχοι ωστόσο βρέθηκαν ευνοημένοι από την κατάσταση αυτή, αφού με δύο τρίποντα του Τ. Μουστακάτου, έκαναν το σκορ 47-38. Οι Beeranhas σημείωσαν μόλις πέντε πόντους και δε θύμισαν σε καμία περίπτωση την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου. Το -9 τους έβαζε σε δύσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Με αντεπίθεση διαρκείας και καλάθια του Χαϊδάκη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή. Οι Προβατίνες που δεν ήθελαν να γκρεμίσουν όσα έχτισαν στα προηγούμενα δεκάλεπτα, έπαιξαν καλή άμυνα στο τέλος, είδαν τον Παυλόπουλο να σκοράρει από την περιφέρεια και εν τέλει έφτασαν στη νίκη που τόσο πολύ ήθελαν. Στο 1-3 ρεκόρ βρίσκονται πλέον οι δύο ομάδες και ο όμιλος αρχίζει να αποκτάει νέο ενδιαφέρον.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Βαϊλάκης με 10 πόντους (5/6 δίποντα). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χαϊδάκης με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Προβατίνες (Παυλόπουλος): Βέρρος, Ν. Δούκας 7 (1), Χ. Δούκας, Δραγάτσης, Καραβίδας 8, Κούλουθρος, Τ. Μουστακάτος 17 (4), Κ. Μουστακάτος 4, Παυλόπουλος 12 (3), Βαϊλάκης 10

Beeranhas (Χαϊδάκης): Αναγνωστόπουλος 4, Κουγιεντάκης 5 (1), Μιχαηλίδης 5, Μπαλατσούκας 7, Τζιφοπανόπουλος 8, Τσάκαλος 5 (1), Τσαφαράς, Χαϊδάκης 15 (2), Μίχιλης

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι Προβατίνες στο παρκέ.