29/03/2022
Titans 11 16 14 18 - 59 -
Γκουρούδες 38 15 23 19 - 95 -

Στο άψε – σβήσε οι Γκουρούδες!

Το 17ο ροζ φύλλο αγώνα μετά από 17 αγωνιστικές στον τέταρτο όμιλο της Master League κατέκτησαν οι Γκουρούδες, καθώς κέρδισαν και την πεντάδα των Titans με 59-95 στον Κολωνό και την τελευταία αγωνιστική απέναντι στην Deportivo HNC Coin θα κυνηγήσουν το απόλυτο στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Γκουρούδες στο παιχνίδι, καθώς με 12 πόντους του Παύλου Αχή, τρία τρίποντα του Μελάγιες, 8 πόντους του Ντίνου Αχή, 5 του Μπαλαούρα και άλλους τόσους του Ελευθερίου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 27 πόντων, 11-38. Ο Γιάννης Ηλιαδάκης με 9 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ το πρώτο καλάθι είχε πετύχει ο Πόγκας.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αέρα 26 πόντων, 27-53, χάρη σε 6 πόντους του Μπαλαούρα και 5 του Οικονόμου. Ο Γιάννης Ηλιαδάκης συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των Titans και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 10 πόντους, ενώ 5 πρόσθεσε ο Πόγκας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου 5 πόντους του Ντίνου Αχή, 5 του Παύλου και 5 του Οικονόμου, οι γαλάζιοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +35, 41-76. Δεν μπόρεσαν να μαζέψουν την διαφορά σε εκείνο το διάστημα οι Τιτάνες, παρά τους 7 πόντους του Πόγκα και τους 5 του Γιάννη Ηλιαδάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 41-76!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι οι Γκουρούδες έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 59-95, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Οικονόμου, Ελευθερίου, Μπαλαούρα, Αργυράκη και Παύλου Αχή. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μπαμπάτσικος, Πόγκας, Γιάννης Ηλιαδάκης και Τριανταφύλλου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/7 βολές, 20/44 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 3/5 βολές, 25/49 δίποντα και 14/32 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοιρασαν 28 (!) ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Πολυτιμότερος των Titans ο Γιάννης Ηλιαδάκης με 35 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 12/20 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Betsson mvp για τους Γκουρούδες ο Παύλος Αχής με 19 πόντους (double-double), έχοντας 5/12 δίποντα 3/5 τρίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Titans (Ηλιαδάκης Γ.): Πόγκας 16 (1), Ηλιαδάκης Γ. 35 (3), Τριανταφύλλου 5, Ηλιαδάκης Β., Μπαμπάτσικος 3 (1)

Γκουρούδες (Μελάγιες): Οικονόμου 17 (3), Μελάγιες 8 (2), Αχής Ν. 13 (3), Αργυράκης 6, Αχής Π. 19 (3), Μπαλαούρας 16 (2), Ελευθερίου 16 (1)

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπασκετάκι που έπαιξαν οι δύο ομάδες!