09/10/2022
Transporters 10 20 13 18 - 61 -
Kourkoutes BC 33 21 12 20 - 86 -

Στο "άψε-σβήσε" οι Kourkoutes!

Το 2/2 στον 20ο όμιλο του Basketaki Cup έκαναν χθες το βράδυ στο ΣΕΦ οι Kourkoutes, καθώς με όπλο το τρομερό πρώτο δεκάλεπτο κέρδισαν εύκολα τους Transporters με 61-86 και τερμάτισαν στην πρώτη θέση, ενώ και η ομάδα του Βρύση θα συνεχίσει στους 64 του θεσμού!

Από πολύ νωρίς οι Kourkoutes έδειξαν ποιο θα είναι το αφεντικό της συνάντησης, καθώς με 10 πόντους του Νακόπουλου, 9 του Τσάκωνα, 7 του Βεϊσάκη, 4 του Τεστέμπαση και 3 του Πλέστη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 23 πόντων, 10-32. Ο Σιώτας με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 11 πόντους του Τσάκωνα, δύο τρίποντα του Τεστέμπαση και ένα του Νακόπουλου, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 24 πόντων, 30-54. Προσπάθησαν να μαζέψουν την διαφορά οι Transporters σε εκείνο το σημείο, μειώνοντας στους 16, 24-40, με τον Σιώτα να σκοράρει ακόμη 5 πόντους, 4 είχε ο Πιπέρος και από 3 οι Χρήστος Γκέος, Θοδωρής Γκέος και Κοψαύτης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν πιο φτωχό, ωστόσο το συγκρότημα του Αθανασίου διατήρησε την απόσταση ασφαλείας, 43-66, μετά από 5 πόντους του Τεστέμπαση και 3 του Τσάκωνα. Ο Σιώτας συνέχιζε να παλεύει για την παρέα του Βρύση, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 13 πόντους της ομάδας του, φτάνοντας έτσι τους 21! Σκορ τρίτης περιόδου 43-66!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι οι Kourkoutes έφτασαν εύκολα στη νίκη με 61-86, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Τεστέμπαση, Diarra, Βεϊσάκη και Νακόπουλου. Για τους "Μεταφορείς" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Θεοδωρόπουλος, Θοδωρής Γκέος, Χρήστος Γκέος, Κοψαύτης και Σιώτας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 15/25 βολές, 17/38 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Πήραν 23 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/18 βολές, 22/50 δίποντα και 11/19 τρίποντα. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 15 λάθη.

Πολυτιμότερος των Transporters ο Σιώτας με 25 πόντους, έχοντας 7/10 βολές, 6/12 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp για τους Kourkoutes ο Νακόπουλος με 21 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 4/7 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 5 λάθη.

Transporters (Βρύσης): Θεοδωρόπουλος 5, Σιώτας 25 (2), Πιπέρος 4, Μαυρίδης, Κοσμίδης 2, Βρύσης, Κοψαύτης 4 (1), Γκέος Θ. 12 (1), Γκέος Χ. 9

Kourkoutes (Αθανασίου): Σαρακηνός, Λαδιάς 4, Νακόπουλος 21 (4), Βεϊσάκης 11 (1), Τεστέμπασης 19 (3), Τσάκωνας 23 (3), Σουλιώτης 2, Πλέστης 3, Diarra 5

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των νικητών από την περιφέρεια!