11/05/2024
Myrmidons BC 23 5 14 24 7 73 -
Athens Dragons 17 13 20 16 10 76 -

Στο έξτρα πεντάλεπτο, πανηγύρισαν οι "Δράκοι"!

Οι ομάδες πήγαν το παιχνίδι σε πολύ γρήγορο ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους καλύτερους Myrmidons να χτίζουν διαφορά 6 πόντων. Ο Θωμόπουλος τα έβαζε από μακριά(4 τρίποντα), ο Βενέτης τα έβαζε από κοντά(8π.) και το 23 – 17 ήταν το σκορ που διαμορφώθηκε. Στο απέναντι στρατόπεδο, οι Δράκοι στηρίχθηκαν στο δίδυμο Τσόγκα – Λάνι που με 6 πόντους και 9 πόντους αντίστοιχα, κρατούσαν την ομάδα τους στην διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Dragons έσφιξαν την άμυνα τους και σκοράροντας με την ίδια ευκολία στην επίθεση, πήραν τα ηνία και το προβάδισμα με 28 – 30. Σηφακάκης και Τσιβελεκίδης ξεχώρισαν με ένα τρίποντο έκαστος. Οι γηπεδούχοι στο ίδιο διάστημα, αντιμετώπιζαν δυσκολίες και στις δύο πλευρές του γηπέδου, και σκόραραν μόλις δύο καλάθια με Τσιμή και Γάββαρη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι ομάδες ανέβασαν ρυθμό στην επίθεση, με τους καλύτερους και πάλι Dragons να ανεβάζουν τη διαφορά στο + 8. Τσιβελεκίδης με 7, Τσόγκας με 5 πόντους αντίστοιχα συνέθεταν ένα εξαιρετικό δίδυμο για τους προπορευόμενους, ενώ οι Μυρμιδόνες στηρίχθηκαν στον απίθανο Βενέτη που πέτυχε τους 12 από τους 14 πόντους της ομάδας του, γράφοντας το 42 – 50.

Το καλύτερο οι ομάδες το άφησαν για το τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς σκοράροντας πολύ εύκολα στην επίθεση, έστειλαν το ματς στην παράταση. Οι Dragons με καυτή τριάδα τους Τσιβελεκίδη(6), Τσόγκα(6) και Λάνη, έδειχναν να καθαρίζουν το ματς 5 λεπτά πριν από την λήξη(54-63), αλλά οι εφτάψυχοι Myrmidons με τον τρομερό Γάββαρη να πετυχαίνει 11 πόντους και τον Θωμόπουλο 2 τρίποντα από το σπίτι του, έστειλαν το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο(66-66).

Στην παράταση η ενέργεια και οι δυνάμεις των Athens dragons έκαναν τη διαφορά, καθώς με τρίποντο του Κουλοβασιλόπουλου και ψύχραιμο από την γραμμή τον Λάνη, επικράτησαν απέναντι στους Myrmidons με 73-76.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Τσόγκας με 22 πόντους, 24 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Βενέτης με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Myrmidons (Πετρόπουλος): Βενέτης 23(8ρ.), Γάββαρης 15, Θωμάς 2, Θωμόπουλος 21(8ρ.), Πετρόπουλος, Τσιμής 12(9ρ.).

Athens Dragons(Σηφακάκης): Κουλοβασιλόπουλος 12, Κότσαλης, Λάνη 19(11ρ.), Σηφακάκης 3, Τζαβάρας 2, Τρουπάκης 4, Τσιβελεκίδης 14, Τσόγκας 22(24ρ.)