19/02/2023
Πλατειακοί 14 23 13 20 - 70 -
Αναλώσιμοι 13 18 10 10 - 51 -

Στο φαβορί το ροζ!

Shot και Αναλώσιμοι βρέθηκαν αντιμέτωποι για δεύτερη φορά φέτος, στον επαναληπτικό του πρωταθλήματος, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής. Το κλειστό του Athens Sports Hall φιλοξένησε την αναμέτρηση των δύο, με τους "Ροζ" να είναι ξεκάθαρα το φαβορί του αγώνα, αναλογιζόμενοι πάντα την πορεία των ομάδων μέχρι σήμερα. Τρία δεκάλεπτα τα "βρήκαν σκούρα" οι γηπεδούχοι, όμως το ταλέντο και η εμπειρία τους, τους οδήγησε στο δέκατο ροζ φύλλο αγώνα.

Η έναρξη του ματς βρήκε τους Αναλώσιμους πιο έτοιμους. Με Χριστακάκο και Λαμπρόπουλο να ηγούνται των επιθέσεων, οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν μπροστά για εννέα λεπτά. Οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να βρουν εξίσου ρυθμό και με την τριπλέτα Κοντομίχη - Βλασταρίδη - Ντιμπ να μοιράζονται τους 14 πόντους του δεκαλέπτου, έκλεισαν τελικά την πρώτη ανάπαυλα στο +1 (14-13). Ίσα βάρκα, ίσα νερά ήταν τα δύο στρατόπεδα, με τις απουσίες να είναι βασικός βραχνάς και για τους δύο.

Οι Shots δεν βρέθηκαν ποτέ ξανά και σε κανένα σημείο του αγώνα, πίσω στο σκορ. Κοντομίχης και Λάζουκιτς έκαναν πάρτυ στην αντίπαλη ρακέτα, ο πρώτος μέσα από το ζωγραφιστό, ο δεύτερος από την περιφέρεια, κρατώντας την ομάδα τους σε μικρή, αλλά σταθερή απόσταση ασφαλείας. Οι "Μαυροκόκκινοι" απάντησαν με πολυφωνία στην επίθεση, μην έχοντας σκοπό να αφήσουν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν. Με εξαίρεση τον αρχηγό της ομάδας, Γρηγόρη Νικολόπουλο, είδαμε όλους τους Αναλώσιμους να σκοράρουν εντός πεδιάς.

Το δεύτερο μισό δεν έκρυβε εκπλήξεις, όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα. Για τους "Ροζ", βέβαια, ατυχέστατη στιγμή ήταν η απώλεια του Βαρυπάτη, ο οποίος αισθάνθηκε τράβηγμα και αποχώρησε για να προστατευτεί. Κατά τ' άλλα, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, διατηρώντας τα ηνία! Οι Αναλώσιμοι δεν έχασαν ούτε αυτοί το ρόλο τους, κυνηγώντας το σκορ για ακόμα ένα δεκάλεπτο, με την καλή άμυνα των Shots να δυσκολεύει παραπάνω το έργο τους.

Στο φινάλε το τοπίο ξεκαθάρισε. Με τον Κοντομίχη να κάνει double - double και τους Αναλώσιμους να πετυχαίνουν μόλις 20 πόντους σε ένα ημίχρονο, το γήπεδο ξεκίνησε....να γέρνει! Χριστακάκος και Ανδρόνικος δεν επαρκούσαν για να καταφέρουν επιτέλους οι Αναλώσιμοι να "σπάσουν το ρόδι". Οι "Ροζ" επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί και πανηγύρισαν την δέκατη νίκη τους στο πρωτάθλημα με 70-51!

Betsson Mvp της αναμέτρησης δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Κώστα Κοντομίχη, ο οποίος σημείωσε 24 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για τους Αναλώσιμους ξεχώρισε ο Σωτήρης Χρηστακάκος με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στην συνολική στατιστική οι Shots είχαν 13/18 βολές, 15/30 δίποντα, 9/33 τρίποντα, 46 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 κόψιμο. Οι "Μαυροκόκκινοι" είχαν 7/10 βολές, 16/46 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 41 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 λάθη και ένα μπλοκ!

Shot(Αναστασάκης): Αναστασάκης 2, Βαρυπάτης 5, Βλασταρίδης 7, Κοντομίχης 24, Λάζουκιτς 13, Μποφίλης 11, Ντιμπ 8.

Αναλώσιμοι(Νικολόπουλος): Ανδρόνικος 10, Αντωνιάδης 5, Λαμπρόπουλος 4, Λιάσκας 6, Μανώλης 2, Μεϊντάνης 4, Νικολόπουλος, Χρηστακάκος 20.

Τι μας άρεσε: Η πασάρα του Λούκα Λάζουκιτς στο 34.15 του βίντεο, με την λήξη του ημιχρόνου.