12/12/2022
ReTirees 13 18 9 23 - 63 -
War Gamers 17 20 21 14 - 72 -

Στο κυνήγι της πρωτιάς οι War Gamers!

Τρίτη συνεχόμενη και δέκατη συνολικά νίκη για τους War Gamers στα σαλόνια της Elite League by Betsson, καθώς στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τους ReTirees με 63-72 και παραμένουν σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή και τους New World Fix!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι War Gamers στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Καραγιάννη, δύο τρίποντες βόμβες του Λαζαράκου και 4 πόντους του Ρίπη, προηγήθηκαν με 13-17. Ο Στόλης και ο Σκοπελίτης με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Σαρρής.

Στην δεύτερη περίοδο οι "Πολεμιστές" συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 9 νέους πόντους του Καραγιάννη, 4 του Διαμαντή και τρίποντο του Σκλαβενίτη, βρέθηκαν στο +9, 28-37. Το σκορ του πρώτου μέρους διαμόρφωσε για λογαριασμό των ReTirees ο Πλεξουσάκης από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Γιαμαίος, 4 ο Μαθιουδάκης και ένα τρίποντο έβαλαν Λουκόπουλος.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι War Gamers, καθώς οι Διαμαντής, Καραγιάννης και Ρίπης πετούσαν φωτιές και με 7 πόντους έκαστος, έδωσαν στην ομάδα τους αέρα 18 πόντων, 40-58. Δεν μπόρεσε η ομάδα του Κουσούλη να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Στόλη και το δίποντο του Κωστούλα. Σκορ τρίτης περιόδου 40-58!

Με την διαφορά στους 18, 40-58, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Περιστέρι και έτσι το συγκρότημα του Σκλαβενίτη έφτασε στο δέκατο ροζ φύλλο αγώνα με 63-72, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Καραγιάννη, Ρίπη, Σούλη, Μέμεζα και Διαμαντή. Για τους "Συνταξιούχους" στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Γιαμαίος, Στόλης, Μαθιουδάκης και Σκοπελίτης, καταφέρνοντας έτσι να μαζέψουν την διαφορά της ήττας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/14 βολές, 20/51 δίποντα και 5/30 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 15/27 βολές, 18/38 δίποντα και 7/29 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Πολυτιμότερος των ReTirees ο Πλεξουσάκης με 7 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των War Gamers ο Ρίπης με 15 πόντους, έχοντας 6/9 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

ReTirees (Κουσούλης): Γιαμαίος 12 (1), Κωστούλας 2, Λουκόπουλος 3 (1), Πλεξουσάκης 7 (1), Σαρρής 3 (1), Μαθιουδάκης 12, Σκοπελίτης 10, Στόλης 14 (1),

War Gamers (Σκλαβενίτης7): Διαμαντής 13 (2), Λαζαράκος 6 (2), Καραγιάννης 29 (1), Μέμεζας 1, Ρίπης 15 (1), Σκλαβενίτης 4 (1), Σούλης 4

Τι μας άρεσε: Το τρίτο δεκάλεπτο των War Gamers, σημείο που έκρινε ουσιαστικά το παιχνίδι!