27/01/2024
Powerpuff Boys 12 14 17 11 - 54 -
Mandra Heat 7 15 10 16 - 48 -

Στο κυνήγι της τετράδας οι Powerpuff Boys!

Πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνουν για να μπουν στην τετράδα που οδηγεί στα πλέι οφ, έκαναν οι Powerpuff Boys, καθώς το απογευματάκι του Σαββάτου επικράτησαν δύσκολα απέναντι στην ανεβασμένη Mandra Heat με 54 – 48.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στους Powerpuff Boys. Οι Πράσινοι με καλό ρυθμό στην επίθεση και οδηγούς τους Αθανασόπουλο με 6 πόντους και Διάκου με 4, πήραν το προβάδισμα με 12 – 7. Στην αντίπερα όχθη, οι Κόκκινοι γύρισαν με υπομονή την μπάλα αλλά ήταν άστοχοι, με Δήμου, Κύτρο και Γιάννου να πετυχαίνουν από ένα καλάθι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Mandra ήταν πιο παραγωγική στην επίθεση και πάλεψε να φέρει το ματς στα μέτρα της με κορυφαίο τον Μώλο με 5 πόντους, αλλά οι Powerpuff με έξι διαφορετικούς παίκτες να βρίσκουν στόχο και τον Σταμπουλτζίδη πρώτο σκόρερ με 4, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 26 – 22.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εντυπωσιακά στην τρίτη περίοδο, έπαιξαν καταπληκτική άμυνα και με τον Gagic με 4 πόντους να παίρνει την μπαγκέτα, έστειλαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Η Μάνδρα ξύπνησε μετά το πεντάλεπτο και έμεινε στο ματς με 6 πόντους του Γιάννη και τρίποντο του Θωμά, με τον Σταμπουλτζίδη να αναλαμβάνει δράση στη συνέχεια με 4 και τους Παπαϊωάννου – Γκατζιούρα να σκοράρουν από την περιφέρεια, για το 43 – 32.

Η Mandra μπήκε αποφασισμένη στο τέταρτο δεκάλεπτο να διεκδικήσει μέχρι τέλους τις πιθανότητές της και με τρίποντες βόμβες από Τσιλιώνη – Θωμά και καλάθι του Δήμου, μείωσε 43 – 40. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με τρίποντα του Διάκου είχαν το πάνω χέρι και παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων με μπροστάρη τον Μανήσαλη με 4 πόντους, κατάφεραν να πάρουν μια πολύ σημαντική νίκη με 54-48.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Θεόφιλος Διάκου με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευάγγελος Μώλος με 9 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Οι Powerpuff είχαν 20 / 49 δίποντα, 4 / 17 τρίποντα, 2 / 6 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη .

Η Mandra είχε 13 / 39 δίποντα, 4 / 22 τρίποντα, 10 / 21 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη.

Powerpuff Boys (Ράουατ): Gagic 10(8ρ.), Αθανασόπουλος 10, Γκατζιούρας 3, Διάκου 12, Καστρίσιος 2, Παπαϊωάννου 5, Ράουατ, Σαμοΐλης 5, Σταμπούλτζίδης 7.

Mandra Heat (Τσιλιώνης): Γιάννου 10(10ρ.), Δήμου 5(7ρ.),Διολέτης 2, Θωμάς 8, Κύτρος 6, Μανήσαλης 2, Μπακάλης, Μώλος 9(12ρ.), Σιώκης, Τσιλιώνης 6.

Τι μας άρεσε:

Το πάθος και η ενέργεια που έβγαλαν οι δύο ομάδες και στα 40 λεπτά της αναμέτρησης.