08/01/2023
Los Lampriniers 10 6 10 7 - 33 -
Pink Flamingos 13 4 18 8 - 43 -

Στο κυνήγι της τετράδας οι Pink Flamingos!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Pink Flamingos στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής κέρδισαν τους Los Lampriniers με 33-43 και ανέβηκαν στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Pink Flamingos στο ματς, καθώς με τρίποντα των Ζαχαρόπουλου - Λαμπρινού και 3 πόντους του Ματζουρίδη, βρέθηκαν μέχρι και στο +6 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 10-13. Ο Ευγενείας με 4 πόντους και ο Σιταράς με άλλους τόσους τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το τιμόνι στα χέρια τους και με δίποντα των Ζαχαρόπουλου - Κάτσουλα, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 16-17. Τους Los Lampriniers κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Ρίζος, Γκόλιας και Γρύλλης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Pink Flamingos είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, και με 7 πόντους του Λαμπρινού, 6 του Κορρέ και τριποντάκι του Ματζουρίδη, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 26-35. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τα τρίποντα των Σιταρά και Γκόλια. Σκορ τρίτης περιόδου 26-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι ροζούληδες διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Τουρή, Ματζουρίδη και Κορρέ , έφτασαν δίκαια στη νίκη με 33-43. Για τους Los Lampriniers στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Ευγενείας, Γκόλιας, Βαμβακάς και Σιταράς.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/8 βολές, 12/38 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/19 βολές, 10/27 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Los Lampriniers ο Ευγενείας με 6 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp των Pink Flamingos ο Λαμπρινός με 10 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 1/1 δίποντο και 2/3 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Los Lampriniers (Βαμβακάς): Ευγενείας 6, Βαμβακάς 2, Γκαραγκάνης 4, Γκόλιας 6 (1), Γρύλλης 4,  Ρίζος 2, Σιταράς 9 (1)

Pink Flamingos (Ζαχαρόπουλος): Λαμπρινός 10 (2), Κουβάτης, Καραμήτσος, Ζαχαρόπουλος 7 (1), Κάτσουλας 2, Κορρές 11, Ματζουρίδης 9 (2), Τουρής 4

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους Pink Flamingos!