01/05/2022
Intercity BC - - - - - 20 -
Retro Pacers - - - - - - -1

Στο κυνήγι της δεύτερης θέσης οι Retro Pacers!

Το 17ο ροζ φύλλο αγώνα στον έκτο όμιλο της D2-League πήραν χθες το βράδυ στο Basketaki Arena οι Retro Pacers, καθώς για την 21η αγωνιστική κέρδισαν σχετικά εύκολα την Intercity με 43-62 και έτσι την τελευταία αγωνιστική θα παλέψουν απέναντι στους Los Abeles Fakers για την δεύτερη θέση, ενώ οι ηττημένοι τερμάτισαν οριστικά στην πέμπτη θέση.

Αν και προηγήθηκαν με 0-8 στο πρώτο πεντάλεπτο, οι Retro Pacers έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 15-17, μετά από 7 πόντους του Μπουρμπόν, 5 του Σέμπογλου και τρίποντο του Ιωαννίδη. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι 7 πόντοι που πέτυχε ο Σταματόπουλος και οι 5 του Γιώργου Μπαλαφούτη.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Χριστοδουλόπουλου έσφιξε την άμυνά της, πίεσε ψηλά και με 6 πόντους του Καζαφέρη, 4 του Πανάγου και 4 του Κοκκώνη, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 21-33. Λίγα πράγματα επιθετικά για την Intercity σε εκείνο το διάστημα, με τους Γιώργο Μπαλαφούτη και Νικολάου να σκοράρουν από 3 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι κιτρινόμαυροι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με 7 νέους πόντους του Πανάγου και τρίποντο του Μπουρμπόν, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο + 13, 34-47. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να πλησιάσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 7 πόντους του Νικολάου και τους 4 του Σταματόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 34-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Retro Pacers διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με εύστοχες προσπάθειες των Πανάγου, Κοκκώνη, Μπουρμπόν και Ράννη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 43-62. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σπαής, Σταματόπουλος, Μπαλαφούτης και Νικολάου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/22 βολές, 15/41 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 30 (!) λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 8/19 βολές, 18/43 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 22 φορές και έκαναν 15 λάθη.

Πολυτιμότερος της Intercity ο Νικολάου με 12 πόντους (double-double), έχοντας 3/11 βολές, 3/7 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 6 λάθη. Betsson mvp των Retro Pacers ο Πανάγος με 13 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Intercity (Μπαλαφούτης Γ.): Μιχόπουλος, Μπαλαφούτης Γ. 12 (1), Μπαλαφούτης Η., Νικολάου 12 (1), Σπαής 2, Σταματόπουλος 15, Σταυρόπουλος, Φιλίνης 2

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Ιωαννίδης 5 (1), Καζαφέρης 8 (1), Κοκκώνης 10, Μπουρμπόν 14 (3), Πανάγος 13 (1), Ράννης 4, Σέμπογλου 8

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Πανάγου!