23/01/2022
Drunk Kings 7 8 14 10 - 39 -
Beer Team 10 11 14 14 - 49 -

Στο κυνήγι της κορυφής η Beer Team!

Σταθερά στην δεύτερη θέση του έβδομου ομίλου της D2-League παραμένει η Beer Team, καθώς για την δέκατη αγωνιστική κέρδισε τους μαχητικούς Drunk Kings με 39-49 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 7-10 για την Beer Team, με τον Μεταξά να σκοράρει 4 πόντους και τους Μάριο Μαυράκη, Φίκαρη και Θεοδοσόπουλο να προσθέτουν από 2 πόντους ο καθένας. Ο Κοττάς από την περιφέρεια και οι Αλεβίζος – Καμπράνης μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 5 πόντους του Βασιλικού και 4 του Θεοδοσόπουλου, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 15-21. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Drunk Kings, με τον Κοκκινογούλη να πετυχαίνει 4 πόντους και τους Αμπλά – Καμπράνη να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας.

Με δύο τρίποντες βόμβες του Κοττά και 3 πόντους του Θεοχάρη, η παρέα του Κάζη πλησίασε στον πόντο, 29-30, 2:30 για το τέλος της τρίτης περιόδου. Τελικά οι Μπυρόβιοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο διατηρώντας το +6, 29-35, με τον Θεοδοσόπουλο να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους και τον Βασιλικό να έχει 4. Σκορ τρίτης περιόδου 29-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Μάριου Μαυράκη είχε τον έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Φίκαρη (6π) και Βασιλικό (4π) , έφτασε δίκαια στη νίκη με 39-49! Για τους “Βασιλιάδες” στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Κοττάς και Καμπράνης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/18 βολές, 11/44 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Πήραν 59 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 6 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/9 βολές, 21/53 δίποντα και 1/13 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Drunk Kings ο Κοττάς με 18 πόντους (double-double), έχοντας 3/7 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος της Beer Team ο Βασιλικός με 13 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 5/10 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Drunk Kings (Κάζης): Λυρίτης, Αμπλάς 3, Αλεβίζος 2, Θεοχάρης 1, Καμπράνης 8, Κοττάς 18 (4), Κοκκινογούλης 7

Beer Team (Μαυράκης Α.): Βασιλικός 13 (1), Μαυράκης Α. 2, Λαγουτάρης 2, Θεοδοσόπουλος 13, Μεταξάς 6, Μαυράκης Μ. 2, Φίκαρης 10

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Drunk Kings, που δεν παράτησαν στιγμή το ματς, αλλά και η ψυχραιμία της Beer Team στα κρίσιμα σημεία του ματς!