03/06/2023
Beeranhas 14 16 13 12 - 55 -
Beer Team 14 16 24 17 - 71 -

Στο κυνήγι της πρωτιάς η Beer Team!

Το απόγευμα του Σαββάτου 3 Ιουνίου στο Basketaki Arena, η Beer Team επιβεβαίωσε την καλή κατάσταση που βρίσκεται και πατώντας το γκάζι από τον τρίτο δεκάλεπτο και μετά, δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 55 – 71 απέναντι στα Beeranhas , με την τελευταία αγωνιστική να κρίνει την πρώτη θέση.

Πάνω κάτω πήγαινε η μπάλα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να μπαίνουν ορεξάτες και το σκορ να μένει στην απόλυτη ισορροπία(14-14). Τζιφοπανόπουλος με δύο τρίποντα και Μπαλατσούκας – Βρακάς με 4 πόντους, ήταν οι σκόρερ για τα Beeranhas , ενώ για την Beer Team ξεχώρισαν Παπαδόπουλος – Θεοδοσόπουλος με 5 πόντους, με τον Α. Μαυράκη να βάζει ένα τρίποντο.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και η δεύτερη περίοδος, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και το ημίχρονο να τελειώνει επίσης ισόπαλο με 30 – 30. Οι γηπεδούχοι είχαν πολυφωνία στην επίθεση με το Χαϊδάκη να ξεχωρίζει με 5 πόντους και τον Δέτση να σκοράρει από τα 6.75, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Λαγουτάρης ήταν το πρώτο βιολί με 6 πόντους, με τον Α. Μαυράκη να ακολουθεί με 5 και τον Μ.Μαυράκη να βάζει ένα τρίποντο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Beer Team μπήκε απόλυτα συγκεντρωμένη, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και έβαλε γερά τις βάσεις για την νίκη, χτίζοντας διψήφια διαφορά. Ο Θεοδοσόπουλος ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της ομάδας του με 13 πόντους, με τον Λαγουτάρη να δίνει λύσεις με 3 και τους Τζατζαράκη-Α.Μαυράκη να σκοράρουν μία φορά από την περιφέρεια. Στην αντίπερα όχθη για τα Beeranhas που εμφάνιζαν αδυναμίες κυρίως στο αμυντικό κομμάτι, ο Τζιφοπανόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ με 6 πόντους, με τον Μπαλατσούκα να βάζει 4 και τον Βρακά να σκοράρει μία φορά από τα 6.75.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πλησιάσουν με τον Μπαλατσούκα να βάζει 5 πόντους και τους Δέτση – Χαϊδάκη από ένα τρίποντο, αλλά ο Αντρέας Μαυράκης δεν είχε διάθεση για παιχνίδια και με 10 προσωπικούς του πόντους, σφράγισε τη νίκη για την Beer Team , με το τελικό 55 – 71 να γράφεται στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ανδρέας Μαυράκης με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Μπαλατσούκας με 14 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Τα Beeranhas είχαν 15/47 διποντα, 7/26 τρίποντα, 4/10 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Η Beer Team είχε 18/39 δίποντα, 11/35 τρίποντα, 2/4 βολές, κατέβασε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 18 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη.

Beeranhas (Δέτσης): Βρακάς 7(7ρ.), Δέτσης 6, Μιχαηλίδης 2(10ρ.), Μπαλατσούκας 14(15ρ.), Τζιφοπανόπουλος 18, Χαϊδάκης 8.

Beer Team (Μ.Μαυράκης): Γρατσίας (9 ρ.), Θεοδοσόπουλός 18, Λαγουτάρης 14(8ρ.), Α.Μαυράκης 22, Μ.Μαυράκης 3, Παπαδόπουλος 11(9ρ.), Τζατζαράκης 3(10ρ.).

Τι μας άρεσε: Η συνοχή που έχει η Beer Team και η διάθεση που έβγαλε από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά.