08/06/2022
Winston Wizards 8 1 11 16 - 36 -
Space Jam 11 13 16 10 - 50 -

Στο κυνήγι της τετράδας η Space Jam!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για την Space Jam στον έκτο όμιλο της Summer D2-League, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισε εύκολα τους Winston Wizards με 36-50 στο κλειστό του Περιστερίου, παραμένοντας ζωντανή στο κυνήγι των playoff!

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Space Jam στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Κολέογλου, 3 του Ιγγλέζου και δίποντο του Πέτσα, προηγήθηκε με 8-11. Ο Φράγκος με 4 πόντους και οι Κοκκόρης – Ουζουνίδης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο η παρέα του Μαυροσκότη κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με 6 πόντους του Ιγγλέζου, 5 του Νάστου και δίποντο του Πέτσα, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 9-24. Τον μοναδικό πόντο των Winston Wizards στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσε ο Νταής από την γραμμή της φιλανθρωπίας.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Space Jam, αφού με 7 πόντους του Τράντα και 5 του Μαυροσκότη, ξέφυγε στους 20, 20-40. Δεν μπόρεσαν οι Μάγοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 7 πόντους του Νταή και τους 3 του Ουζουνίδη. Σκορ τρίτης περιόδου 20-40!

Με την διαφορά στους 20, 20-40, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Περιστέρι και έτσι η Space Jam έφτασε εύκολα στη νίκη με 36-50, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Κολέογλου, Πέτσα και Νάστου. Για τους Winston Wizards στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Ουζουνίδης, Νταής, Pecani, Φράγκος και Κοκκόρης, καταφέρνοντας να μαζέψουν την διαφορά της ήττας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/18 βολές, 13/49 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 5 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 1/3 βολές, 20/49 δίποντα και 3/24 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Πολυτιμότερος των Winston Wizards ο Ουζουνίδης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/7 βολές, 4/15 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 2 μπλοκ. Betsson mvp της Space Jam ο Ιγγλέζος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 5/10 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, σέρβιρε 8 έτοιμα καλάθια, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Winston Wizards (Νταής): Pecani 4, Νταής 11 (2), Ουζουνίδης 10, Κοκκόρης 4, Καπετάνος 1, Φράγκος 6

Space Jam (Μαυροσκότης): Νάστος 11 (1), Γιακουμής, Παπαχαρίσης, Μαυροσκότης 7 (1), Πέτσας 6, Ιγγλέζος 11, Τράντας 7 (1), Κολέογλου 8

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!