11/12/2021
Elitήριοι by pinguin.gr 10 22 11 13 - 56 -
Black Mamba 18 15 14 17 - 64 -

Στο κυνήγι των πρωτοπόρων το Black Mamba!

Βράδυ Πέμπτης στο Basketaki Arena οι Elitήριοι (4-4) υποδέχθηκαν το Black Mamba (7-1) στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Master League. Η ομάδα του  Παντελή Μπασδάνη άντεξε στην πίεση των αποφασισμένων Elitήριων και έπειτα από ένα 40λεπτο δυνατών μονομαχιών και άφθονου μπασκετικού ξύλου κατέκτησε την 8η νίκη με 56-64. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εμφανώς ανώτεροι στο ξεκίνημα παρουσιάστηκαν οι μετέπειτα νικητές. Με τον Βασίλη Δέδε (4π.) να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικός από το low post, αλλά να φορτώνεται με φάουλ, και τον Θοδωρή Μουσούλη (6π.) να σκοράρει από μέση και μακρινή απόσταση, το Mamba μπήκε σε θέση οδηγού. Με ολιγόλεπτη καθυστέρηση βρήκαν τα πατήματά τους οι γηπεδούχοι. Οι Θανάσης Πατωνίδης (5π.), Νίκωνας Κωνσταντινάκος (3π.) και Νίκος Ξενόφος (2π.) προσέφεραν κάποιες επιθετικές λύσεις για να παραμείνουν οι Elitήριοι σε λογική απόσταση. Σκορ 1ου δεκαλέπτου : 10-18.

Η ομάδα του Νίκωνα Κωνσταντινάκου παρουσίασε βελτιωμένο πρόσωπο στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, πραγματοποιώντας παράλληλα το πιο παραγωγικό της διάστημα.  Στοχεύοντας κυρίως στο low post, με τους Σωτήρη Τσόκα (4π.) και Μύρωνα Γκότση (5π.), αλλά και με μακρινά σουτ από τους Ν. Κωνσταντινάκο (5π.), Θ. Πατωνίδη (3π.) και Ν. Ξενόφο (3π.) οι Elitήριοι ψαλίδισαν γρήγορα τη διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, σε εξαιρετική κατάσταση βρέθηκε σε αυτό το χρονικό σημείο ο μετέπειτα mvp Θοδωρής Μπολοτάκης (6π.), με τους Αλέξανδρο Λουκόπουλο και Χιμντάν να τον συνεπικουρούν. Σκορ ημιχρόνου : 32-33

Μετά την ανάπαυλα, το ματς παρέμεινε κλειστό. Το Mamba βρήκε εκ νέου στήριγμα στις προσωπικές ενέργειες του Βασίλη Δέδε, ενώ ο Θοδωρής Μπολοτάκης παρέμεινε συνεπής προσθέτοντας ακόμη 5 πόντους στη συλλογή του. Ο Αλέξανδρος Λουκόπουλος ευστόχησε για δεύτερη φορά πίσω από τη γραμμή των 6,75μ, ενώ την ίδια ώρα το μαρκάρισμα του Θανάση Πατωνίδη (7π.) «πονοκεφάλιαζε» τους φιλοξενούμενους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου : 43-47.

Στην τελευταία περίοδο, το Mamba επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του. Με σημαντική προσήλωση στην άμυνα και καλές επιλογές στο επιθετικό κομμάτι, η ομάδα του coach Μπασδάνη άντεξε στην πίεση των Elitήριων. Ο Λάμπης Καρδάσης (6π.) και ο Νίκωνας Κωνταντινάκος (4π.) σκόραραν με συνέπεια, μειώνοντας προσωρινά τη διαφορά. Στον αντίποδα, όμως οι Αλέξανδρος Χιμντάν (5π.) και Λουκόπουλος (3π.) και οι Θοδωρής Μουσούλης και Μπολοτάκης με 4 πόντους έκαστος έδωσαν καίριες απαντήσεις και απλοποίησαν την υπόθεση νίκη για το Mamba.

Στο τέλος του αγώνα οι Elitήριοι είχαν 15/49 δίποντα, 5/20 τρίποντα και 11/24 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 20 λάθη και 3 μπλοκ. Από την άλλη πλευρά, το Black Mamba είχε 17/47 δίποντα, 4/24 τρίποντα και 18/27 βολές. Μάζεψε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 6 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Θοδωρής Μπολοτάκης με 15 πόντους, έχοντας 5/14 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 5/6 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Πατωνίδης με 20 πόντους και double-double, έχοντας 2/9 δίποντα, 3/11 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και είχε 8 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος) : Ξενόφος 2 (5 ριμπ., 3 ασί.), Πατωνίδης Θ. 20 (14 ριμπ., 3 ασί., 3 τρίπ.), Τσόκας 4 (9 ριμπ.), Γκότσης 8 (14 ριμπ., 3 μπλοκ), Καρδάσης 8 (3 κλεψ.), Κωνσταντινάκος 14 (6 ριμπ., 3 ασί., 2 τρίπ.).

Black Mamba (Μπασδάνης) : Λουκόπουλος 11 (3 ασί., 3 τρίπ.), Δανίκογλου 2, Καριώτης 1 (8 ριμπ., 1 μπλοκ), Μπολοτάκης 15 (9 ριμπ., 7 ασί., 1 μπλοκ), Μουσούλης 14 (1 τρίπ.), Δέδες 12 (10 ριμπ.), Χιμντάν 9 (12 ριμπ., 4 μπλοκ).

Τι μας άρεσε : Το τρομερό buzzer beater τρίποντο του Θανάση Πατωνίδη στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Τι δεν μας άρεσε : Οι πολλές εντάσεις και διαμαρτυρίες.