28/05/2023
Undrafted 18 16 10 20 - 64 -
Space Jam 8 9 20 9 - 46 -

Στο κόλπο της πρόκρισης οι εκρηκτικοί Undrafted!

Το μεσημέρι της Κυριακής 28 Μαΐου στο Basketaki Arena, οι Undrafted έχοντας τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και παίζοντας ωραίο μπάσκετ κατά διαστήματα, υποχρέωσαν την Space Jam στην πρώτη της ήττα, επικρατώντας άνετα με 64 – 46.

Οι Undrafted έκαναν εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκαν όλες τις αδυναμίες της Space Jam και έχτισαν διψήφια διαφορά. Ο Α. Χρυσικός ήταν το πρώτο βιολί με 7 πόντους, με τον Τσιάνο να βάζει 4 και τρεις ακόμα παίχτες από ένα καλάθι, για το 18 – 8. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικά άστοχοι, με Μανωλόπουλο και Ντεμελή να ξεχωρίζουν, βάζοντας από 3 πόντους έκαστος.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Γιώργου Χρυσικού. Ο δαιμόνιος γκαρντ των Undrafted , πέτυχε και τους 16 πόντους της ομάδας του, οδηγώντας την στο + 17 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου(34-17).Την αναποτελεσματική για ακόμα ένα δεκάλεπτο Space Jam, προσπαθούσε να τραβήξει ο Μανωλόπουλος με 6 πόντους, με τον Μαυροσκότη να σκοράρει μία φορά από τα 6.75.

Στην τρίτη περίοδο, ήταν η σειρά της Space Jam να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο και με το δίδυμο Γκέου με 8 και Μανωλόπουλου με 6 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την ομάδα τους από το ζωγραφιστό, πλησίασε 44 – 37. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν αντίδοτο στην άμυνα και είχαν τους Τσιάνο με 5 και Πανταζή με 4 πόντους, να διατηρούν την πρωτοπορία.

Οι Undrafted ήταν εντυπωσιακοί στα πρώτα έξι λεπτά της τέταρτης περιόδου και τρέχοντας επιμέρους σκορ 20 – 4, έδωσαν τέλος ουσιαστικά στην υπόθεση νίκη. Ο Α. Χρυσικός πήρε το όπλο του με τρία τρίποντα, με Γ.Χρυσικό, Πανταζή και Κόντο να βάζουν το λιθαράκι τους για το 23 της ομάδας τους. Η Space Jam το μόνο που κατάφερε, ήταν να βρει λύσεις στα τελευταία λεπτά με Γκέο, Γιακουμή, διαμορφώνοντας το τελικό 64 – 46.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Χρυσικός με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Μανωλόπουλος με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Οι Undrafted είχαν 20/46 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 6/12 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 3 λάθη.

Η Space Jam είχε 12/39 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 13/25 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ και υπέπεσε σε 9 λάθη.

Undrafted (Φ.Κόντος): Αντωνάκης, Θεοδωρόπουλος 2, Φ. Κόντος, Χ. Κόντος 2, Ματεντζόγλου, Πανταζής 8, Παπαγεωργίου, Τσιάνος 11(7ρ.), Α. Χρυσικός 16, Γ. Χρυσικός 25(8ρ.).

Space Jam(Μαυροσκότης): Γεραφέντης 2, Γιακουμής 5, Γκέος 14(16ρ.), Μανωλόπουλος 15(13ρ.), Μαυροσκότης 3, Μπενετάτος, Ντεμελής 7 , Τσαμασίρος.

Τι μας άρεσε: Η τρομερή αθλητικότητα και ταχύτητα στο στρατόπεδο των νικητών.