18/05/2023
Αμόκ 26 19 18 14 - 77 -
Sepolia Sharks 15 16 18 24 - 73 -

Στο κόλπο της πρόκρισης και η Αμόκ!

Το βράδυ της Πέμπτης στο ΓΣΠ η Αμόκ επικράτησε των σκληροτράχηλων Sepolia Sharks με 77-73, σε ένα ματς με αρκετή ένταση και πάθος. Η ομάδα των Αβαρκιώτη - Δουρακάκη έφτασε τις δύο νίκες και παραμένει στο κόλπο της τετράδας, ισοβαθμώντας πλέον με τους Καρχαρίες.

Τρομερή εκκίνηση από την Αμόκ που έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά, σκοράροντας με μεγάλη συνέπεια, χάρη στους Τριανταφύλλη (6π.), Τσατσάνη (6π.), Ορφανό (6π.) Βιγικάκη (3π.), Πρωτόπαπα (3π.) και Αβαρκιώτη (2π.). Το δίδυμο Χούσος (10π.) - Μακαρίτης (5π.) κράτησε όρθιους τους Σεπολιώτες στο ξεκίνημα. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 26-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, το ματς ήταν αρκετά πιο ισορροπημένο, με την Αμόκ να διατηρεί τα ηνία και τους Sharks να παρουσιάζονται βελτιωμένοι επιθετικά. Το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου έγραψε 19-16 με τους γηπεδούχους να βρίσκουν εκ νέου στήριγμα την τριπλέτα των Ορφανού (6π.), Βιγικάκη (6π.) και Τσατσάνη (4π.) και τους φιλοξενούμενους να απαντούν κυρίως με Μητρούση (6π.) και Μακαρίτη (5π.). Σκορ ημιχρόνου, 45-31.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να μετρούν από 18 πόντους η καθεμία και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Ορφανός (11π.) από τη μία και Χούσος (7π.) από την άλλη, έκαναν τη διαφορά για Αμόκ και Sharks αντίστοιχα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 63-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η αντεπίθεση διαρκείας των Sepolia Sharks έβαλε φωτιά στο ματς. Με τους Μακαρίτη (10π.), Χούσο (5π.) και Σελεμενάκη (5π.) να βάζουν μεγάλα σουτ, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν επικίνδυνα. Η Αμόκ, παρότι απώλεσε το διψήφιο προβάδισμα, βρήκε τελικά τον τρόπο να διαχειριστεί την κατάσταση και χάρη στην εμπειρία κάποιων βασικών της παικτών έφτασε δίκαια στην πολύτιμη αυτή νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, η Αμόκ είχε 18/41 δίποντα, 7/24 τρίποντα και 20/31 βολές. Μάζεψε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 14 λάθη. Στον αντίποδα, οι Sepolia Sharks είχαν 13/38 δίποντα, 12/42 τρίποντα και 11/19 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχε 12 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Ορφανός με 27 πόντους, έχοντας 10/17 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 5 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Χούσος με 22 πόντους και double-double, έχοντας 4/6 δίποντα, 4/11 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Αμόκ (Αβαρκιώτης) :  Αβαρκιώτης 5 (1), Βιγικάκης 14 (1), Γράψας 2, Δουρακάκης 1, Ιωαννίδης, Ορφανός 27, Πρωτόπαπας 5, Τριανταφύλλης 10 (2), Τσατσάνης 13 (3).

Sepolia Sharks (Χούσος) : Δημητρόπουλος 2, Ηλιάδης 1, Κορμάνος, Λέσκος, Λύτρας 2, Μακαρίτης 25 (4), Μητρούση 11 (3), Μπόνης 2, Σελεμενάκης 8 (1), Σόβολος, Χούσος 22 (4).

Τι δεν μας άρεσε : Οι αμέτρητες τεχνικές ποινές.