27/05/2023
West Side B.C 9 17 20 16 - 62 -
Μία + Μία 6 17 8 16 - 47 -

Στο κόλπο της τετράδας οι West Side!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους West Side στον έκτο όμιλο της Summer Development League, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής κέρδισαν την Μία+Μία με 62-47 και μπήκαν και εκείνοι στο κόλπο των playoff!

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους West Side να προηγούνται με 9-6, χάρη σε 4 πόντους του Τσάγκα και 3 του Αθανασιάδη. Ο Θεοφίλης με 4 πόντους και ο Ξενικάκης με δύο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +9, και τελικά με 8 πόντους του Ρηγόπουλου, 4 του Λέγγα και τρίποντο του Πέτρου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 26-23. Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μία+Μία, με τον Γερόλυμο να βάζει δύο τρίποντα και τον Ξενικάκη ένα έμμεσο τρίποντο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Δυτικοί" έσφιξαν την άμυνά τους και με 6 νέους πόντους του Τσάγκα, 4 του Αθανασιάδη, 3 του Αδελφόπουλου και τρίποντο του Μπελεχάκη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 46-31. Δεν μπόρεσε η παρέα του Τζοτζόκου να αντιδράσει στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τους 5 πόντους του Γερόλυμου και το έμμεσο τρίποντο του Ξενικάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 46-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και έτσι οι West Side έφτασαν δίκαια στη νίκη με 62-47, με τον Τσάγκα να φωνάζει παρών και να σκοράρει ακόμη 11 πόντους.  Για την Μία+Μία στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Θεοφίλης, Φιλιππίδης, Βογιατζής, Δάσκαλος και Γερόλυμος, μειώνοντας μέχρι και στους 6, 48-42.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/14 βολές, 20/43 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/11 βολές, 13/45 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Betsson mvp των West Side ο Τσάγκας με 23 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 11/17 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 3 τάπες. Πολυτιμότερος της Μία+Μία ο Γερόλυμος με 13 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα και 3/8 τρίποντα, ενώ πήρε 9 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι.

West Side (Μπελεχάκης): Αδελφόπουλος 3, Αθανασιάδης 7, Γαλανόπουλος 2, Λέγγας 6, Μπελεχάκης 8 (2), Πέτρου 4, Ρηγόπουλος 9 (1), Τσάγκας 23

Μία+Μία (Τζοτζόκος): Αλβέρτος, Βογιατζής 3 (1), Γερόλυμος 13 (3), Δάσκαλος 4, Θεοφίλης 10, Κολυπέρας 2, Μαυράκης 2, Ξενικάκης 8, Τζοτζόκος 3 (1), Φιλιππίδης 2

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία του Τσάγκα μέσα στο ζωγραφιστό!