31/05/2023
Couvaliers 22 13 12 10 - 57 -
Beerokoillers 14 13 11 4 - 42 -

Στο κόλπο της τετράδας οι Couvaliers!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Athens Sports Hall οι Couvaliers πέτυχαν υπερπολύτιμη νίκη στην προσπάθειά τους για κατάληψη της προνομιούχου τέταρτης θέση του ομίλου, επικρατώντας των Beerokoillers με 57-42.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές, χτίζοντας από νωρίς διαφορά και σκοράροντας κυρίως με το δίδυμο των Πάνου (11π.) και Γκούφα (6π.). Οι Beerokoillers, παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα, βρήκαν λύσεις από τους Ράνιο (7π.), Αλεξόπουλο (3π.), Καπελλέ (2π.) και Λιάγκο (2π.), παραμένοντας έτσι σε λογική απόσταση. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 22-14.

Μοιρασμένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 13-13 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Γκούφας (4π.), Φάτσια (4π.), Πάνος (3π.) και Κούκης (2π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των Couvaliers, ενώ η ομάδα του Μανδηλαρά απάντησε με Αλεξόπουλο (5π.), Ράνιο (3π.), Κατσίκη (3π.) και Παναγιωτάκη (2π.) κλείνοντας το ημίχρονο στο -8. Σκορ ημιχρόνου, 35-27.

Μετά την ανάπαυλα οι Couvaliers διατήρησαν τον πρώτο λόγο για τη νίκη σε ένα διάστημα, όπου καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει ικανοποιητικό ρυθμό. Ο μετέπειτα Betsson mvp Πάνος (6π.) ξεχώρισε από πλευράς γηπεδούχων, ενώ οι Beerokoillers βρήκαν σκορ από 5 διαφορετικούς παίκτες.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Couvaliers διαχειρίστηκαν έξυπνα το υπέρ τους προβάδισμα, δίνοντας έμφαση στην άμυνα και κρατώντας μόλις στους 4 πόντους τους Beerokoillers. Κάπως έτσι, η ομάδα του Αθανασόπουλου πανηγύρισε την τρίτη της υπερπολύτιμη νίκη στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Couvaliers είχαν 15/43 δίποντα, 5/20 τρίποντα και 12/16 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Beerokoillers είχαν 13/41 δίποντα, 3/34 τρίποντα και 7/17 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp  της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Πάνος με 26 πόντους, έχοντας 8/16 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Απόλλωνας Λιακόπουλος με 5 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 11 λεπτά συμμετοχής.

Couvaliers (Αθανασόπουλος) : Γκούφας 10 (2), Καζάνης, Κούκης 6, Πάνος 26 (2), Πολίτης 2, Φάτσια 10, Χήρας, Χριστοδούλου 3 (1).

Beerokoillers (Μανδηλαράς) : Αλεξόπουλος 11 (1), Αχίλε 1, Καπελλές 4, Κατσίκης 3 (1), Κοσμαδάκης, Λιάγκος 2, Λιακόπουλος 5, Μανδηλαράς, Παναγιωτάκης 4, Ράνιος 12 (1).

Τι μας άρεσε : Το γρήγορο τέμπο του αγώνα.