24/05/2023
TECHbuddy 15 14 17 13 - 59 -
Ball Don't Lie 12 12 11 17 - 52 -

Στο κυνήγι του νταμπλ οι Τech Buddy

Aσυμβίβαστοι με την ιδέα της ήττας εμφανίζονται στο Basketaki Patras οι Tech Buddy, οι οποίοι στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου νίκησαν δύσκολα τους μαχητικούς Ball Don't Lie (59-52) και «τσέκαραν» το εισιτήριο για το Final 4 της διοργάνωσης. Οι πρωταθλητές δεν εντυπωσίασαν, είχαν όμως την ουσία και το μέταλλο του νικητή και ετοιμάζονται πλέον να στρέψουν το βλέμμα τους στη νέα μάχη τους με τους BDL, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα.

To παιχνίδι είχε από το ξεκίνημά του τα στοιχεία ενός ντέρμπι. Ένταση, πάθος και δυνατές μονομαχίες σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του παρκέ. Οι Tech Buddy προσπάθησαν να αποδείξουν για ποιο λόγο βρίσκονται στην κορυφή του πρωταθλήματος, όμως οι BDL ήταν ιδιαίτερα μαχητικοί και έβαλαν από την αρχή δύσκολα στους πρωταθλητές. Το συγκρότημα του Λεωνίδα Γεράνιου, έστω και με μικρό προβάδισμα είχε τον έλεγχο στην Α' περίοδο (15-12).

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο Β' δεκάλεπτο, γι' αυτό άλλωστε και το σκορ ήταν παραπλήσιο με την πρώτη περίοδο (14-12). Λιούρδης και Γεράνιος ήταν οι πρωταγωνιστές από πλευράς Tech Buddy, ενώ για τους BDL πολύ καλό ματς έκανε ο Ανδρουτσόπουλος, ο οποίος ήταν σχεδόν ο αποκλειστικός σκόρερ στην Β' περίοδο. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με προβάδισμα των Tech Buddy (29-24).

Στην επανάληψη, οι Tech Buddy συνέχισαν να κυριαρχούν στα σημεία, εκμεταλλευόμενοι την ποιότητα και το βάθος στο ρόστερ τους. Μάλιστα, στα τέλη του Γ' δεκαλέπτου άρχισαν να οικοδομούν και διψήφιες διαφορές, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται τελικά, με τους πρωταθλητές να έχουν «αέρα» 11 πόντων (46-35).

Η τελευταία περίοδος είχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, καθώς οι Ball Don't Lie δεν παράτησαν το ματς και έδωσαν ό,τι είχαν στο παρκέ, για να διεκδικήσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση. Κατόρθωσαν να μειώσουν και σε μονοψήφιες τιμές την διαφορά, όμως τελικά οι Τech Buddy κατάφεραν να διατηρήσουν τα ηνία και να φτάσουν στην πολυπόθητη νίκη - πρόκριση (59-52).

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λεωνίδας Γεράνιος, ο οποίος μέτρησε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα