08/07/2024
Jackals 29 18 14 16 - 77 -
Basketόσαυροι 19 19 11 16 - 65 -

Στο μεγάλο τελικό οι Jackals!

Σε μια συναρπαστική αναμέτρηση, οι Basketόσαυροι αντιμετώπισαν τους Jackals, σε έναν αγώνα γεμάτο δράση και δυνατές στιγμές. Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Jackals να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, καταφέρνοντας να κλείσουν το δεκάλεπτο με προβάδισμα 29-19. Οι Μηνασίδης και Αποστολίδης ήταν οι κύριοι πρωταγωνιστές για τους Jackals, ενώ οι Basketόσαυροι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τη βοήθεια των Καδή και Χατζηβρέττα, που έδειξαν από νωρίς τις ικανότητές τους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε με ένταση και πάθος, με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχη για την επικράτηση. Οι Jackals κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 47-38. Οι Μηνασίδης και Αποστολίδης συνέχισαν την καλή τους εμφάνιση, ενώ ο Δημητρόπουλος προσέθεσε κρίσιμα καλάθια. Οι Basketόσαυροι, με τον Καδή και τον Χατζηβρέττα να οδηγούν την ομάδα τους, έκαναν ό,τι μπορούσαν για να μειώσουν τη διαφορά, αλλά οι Jackals ήταν σταθεροί και αποτελεσματικοί στην επίθεση.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα, καθώς οι Jackals ξέφυγαν στο σκορ, κλείνοντας το δεκάλεπτο με ένα σημαντικό προβάδισμα 61-49. Οι Μηνασίδης, Αποστολίδης και Δημητρόπουλος έδειξαν την ποιότητά τους, εκμεταλλευόμενοι τις ευκαιρίες και διευρύνοντας τη διαφορά. Οι Basketόσαυροι προσπαθούσαν να μείνουν στο παιχνίδι, αλλά οι προσπάθειες των Καδή και Χατζηβρέττα δεν ήταν αρκετές για να ανατρέψουν την κατάσταση.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο επιβεβαίωσε την ανωτερότητα των Jackals, οι οποίοι τελικά επικράτησαν με σκορ 77-65. Η τριάδα των Μηνασίδη, Αποστολίδη και Δημητρόπουλου ήταν ασταμάτητη, οδηγώντας την ομάδα τους σε μια πολύ σημαντική νίκη. Οι Basketόσαυροι, παρά τις προσπάθειες των Καδή και Χατζηβρέττα, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους και υπέκυψαν στην πίεση.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Πέτρου Μηνασίδη ο οποίος πέτυχε το Double Double έχοντας 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Basketόσαυρους είναι ο Θεόδωρος Καδής ο οποίος πέτυχε 21 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Jackals: Αποστολίδης 14(3), Βούλγαρης, Γκούμας 7, Δημητρόπυλος 14(2), Ζωγράφος, Καρακόλιος 3(1), Μηνασίδης 14(2), Μπουλγουράνος 4, Πεφτιτσέλης 5(1), Σιώτας 1, Τάσκας 10(1), Τσίπας 5(1)

Basketόσαυροι: Γαρδάνης 8(2), Καδής 21, Μουστόπουλος, Πάλλας 1, Ποζίνης 2, Ρήγας, Στράντζαλης 13, Χατζηβρέττας 15(1), Χοπτερίδης, Χριστοδουλίδης 5