07/05/2023
Brooklyn Bets by Amerikanos24 12 17 15 22 - 66 -
Alpinists BC 10 17 19 21 - 67 -

Στο νήμα η ηρωική πεντάδα των Αλπινιστών!

Το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Alpinists επικράτησαν των Brooklyn Bets σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Summer Evolution League. Η ομάδα του Betsson mvp Κωνσταντίνου Μαγκανιάρη (34π.), ούσα πιο ψύχραιμη στο φινάλε κατάφερε να επικρατήσει στις λεπτομέρειες με 66-67, διπλασιάζοντας παράλληλα τις νίκες της στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Bets να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, βρίσκοντας λύσεις από τους Μιχαλόπουλο (4π.) Μουχίμογλου (3π.), Μπούκουρα (2π.) και Δαραμούσκα (2π.) και τους μετέπειτα νικητές να απαντούν με Μαγκανιάρη (8π.) και Λιοφάγο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-10.

Ισορροπημένο ήταν και το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με την παραγωγικότητα να αυξάνεται εκατέρωθεν και το επιμέρους σκορ να γράφει 17-17. Άλυτος γρίφος παρέμεινε το μαρκάρισμα του Μαγκανιάρη (13π.), ενώ οι Bets συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις από πολλούς διαφορετικούς παίκτες, κλείνοντας τελικά το ημίχρονο στο +2. Σκορ ημιχρόνου, 29-27.

Μετά την ανάπαυλα οι Alpinists έδειξαν να πατούν καλύτερα. Ο Μουτεβελής έστω και καθυστερημένα, μπήκε στην εξίσωση (7π.) και σε συνδυασμό με το νέο κρεσέντο του Μαγκανιάρη (10π.) και τις πολύτιμες βοήθειες του Λιοφάγου, έφερε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού. Μιχαλόπουλος (6π.), Αγγελόπουλος (5π.) και Μουχίμογλου (3π.) τράβηξαν κουπί για τους Bets, που ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο από το -2. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 44-46.

Τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να μας προσφέρουν θέαμα υψηλής ποιότητας, γεγονός που αποτυπώθηκε και στο επιμέρους 22-21. Τεράστια σουτ, συνεχείς εναλλαγές και άφθονο σασπένς ήταν τα βασικά χαρακτηριστικά στο φινάλε, με τους Αλπινιστές να χαμογελούν τελευταίοι και να επικρατούν, χάρη στο καλάθι του Γιάννη Λιοφάγου !

Στο τέλος του αγώνα, οι Brooklyn Bets είχαν 10/30 δίποντα, 12/36 τρίποντα και 10/18 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Alpinists είχαν 15/37 δίποντα, 10/30 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Μαγκανιάρης με 34 πόντους, έχοντας 7/11 δίποντα, 5/14 τρίποντα και 5/7 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Διονύσης Μιχαλόπουλος με 25 πόντους, έχοντας 6/13 τρίποντα και 7/8 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Brooklyn Bets (Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 8 (2), Δαραμούσκας 9, Καραγιάννης 5 (1), Μιχαλόπουλος 25 (5), Μουχίμογλου 6 (2), Μπαμπάτσικος 4, Μπούκουρας 6, Ρούσσος, Σάλλαρης 3 (1).

Alpinists (Μαρούδης): Καββαδίας, Λιοφάγος 10, Μαγκανιάρης 34 (5), Μαρούδης 3, Μουτεβελής 17 (4), Ποντίκας 3 (1).

Τι μας άρεσε: Το σασπένς στο φινάλε.