27/01/2024
Gerakas Hawks 9 9 10 18 - 46 -
Circle BC 16 17 18 24 - 75 -

Στο ρελαντί η Circle..και τώρα ντέρμπι!

Το ξεκίνημα του αγώνα ανήκε στους «μωβ», καθώς τελείωσε με το υπέρ τους 9-16! Ο Μανσόλας αυτό το διάστημα ήταν χάρμα ιδέσθε με 12 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, ο Πικάσης αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ των Γερακιών με 6 πόντους.

Στη συνέχεια φιλοξενούμενοι έπαιξαν εκ νέου εξαιρετική άμυνα, κράτησαν τον αντίπαλο κάτω από τους δέκα πόντους και με τους Γεωργίου και Μανσόλα να ηγούνται των προσπαθειών τους, οδηγήθηκαν στο ημίχρονο  στο συν δεκαέξι με σκορ 18-34! Στην αντίπερα όχθη, ο Πικάσης πρόσθεσε ακόμη 4 πόντους στο ενεργητικό του!

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι επέστρεψαν με σκοπό να βάλουν ένα τέλος στο ερώτημα για το ποια από τις δυο ομάδες θα έφευγε από την αρένα του Seven με το ροζ φύλλο στα χέρια! Οι «μωβ» βρήκαν στο πρόσωπο του Ζυγούρη τον κύριο εκφραστή των επιθέσεων τους, κλείνοντας την προτελευταία στροφή σε θέση οδηγού με σκορ 28-51!

Το τέταρτο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους παίκτες Circle να πανηγυρίζουν μια άκρως σημαντική νίκη με σκορ 46-75!

Betsson MVP ο Βασίλης Μανσόλας με 20 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο  Σεραφείμ Γεωργίου είχε 7 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 κοψίματα!

Οι νικητές είχαν 24/55 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 3/4 βολές, 64 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κόψιμο και 15 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/40 δίποντα, 4/39 τρίποντα, 2/8 βολές, 43 ριμπάουντ, 18ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 16 λάθη.

Gerakas Hawks (Πικάσης): Αργυρίου 7, Ασβεστάς 7,  Γιαννακάκης 14, Παλλαντζάς 5, Πικάσης 13.

Circle (Γεωργίου): Γεωργίου 18, Ζυγούρης 15, Μανσόλας 20, Ματσούκας 6, Μπακόπουλος 9, Τουμπανάκη 7.

Τι μας άρεσε : Η ευστοχία του Γεωργίου!