12/12/2022
Limoges 16 15 8 18 - 57 -
New World Fix 17 26 22 25 - 90 -

Στο ρελαντί η ενδέκατη των New World Fix!

Βράδυ Δευτέρας στο Athens Sports Hall η Limoges (3-8) υποδέχθηκε τους New World Fix (10-1) για την 12η αγωνιστική της Elite League. Με ένα ξέσπασμα λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του coach Τασιούδη και του προέδρου Γαλανού έχτισε διψήφια διαφορά και δεν ξανά κοίταξε ποτέ πίσω. Προβλημάτων συνέχεια για την Λιμόζ που παρουσιάστηκε με μόλις μια 5άδα στο παρκέ του Κολωνού και μοιραία ηττήθηκε. Ας δούμε, όμως λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ. Η γηπεδούχος Limoges είχε μεγαλύτερη πολυφωνία στην επίθεση, βρίσκοντας λύσεις από τους Τσατσάνη (6π.), Σταμάτη (3π.), Γκουρβέλο (3π.), Μουζάκη (2π.) και Παπαδόπουλο (2π.), ενώ στην αντίπερα όχθη οι ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί Fix βασίστηκαν στην τριπλέτα των Ζωιτού (8π.) – Σιάποντη (5π.) – Αθηναίου (4π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-17.

Ίδιο ήταν το σκηνικό στο μεγαλύτερο μέρος της δεύτερη περιόδου, καθώς η Limoges συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια χάρη στους Γκουρβέλο (7π.), Τσατσάνη (4π.), Παπαδόπουλο (2π.) και Σταμάτη (2π.). Ένα μικρό κενό επιθετικά διάστημα, όμως, έδωσε την ευκαιρία στους «Νεοκοσμίτες» να ξεφύγουν. Αθηναίος (8π.), Σιάποντης (8π.) συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ στην εξίσωση προστέθηκαν και οι Παπαδόπουλος (4π.), Diallo (4π.). Κάπως έτσι, λοιπόν, η Λιμόζ βρέθηκε ξαφνικά στο -12, ενώ άξιζε κάτι καλύτερο στο πρώτο μέρος. Σκορ 1ου ημιχρόνου, 31-43.

Μετά την ανάπαυλα η συγκέντρωση των Fix παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα. Η ομάδα του coach Τασιούδη ανέβασε την ένταση στην άμυνά της, κρατώντας χαμηλά τη Λιμόζ και διευρύνοντας σημαντικά το προβάδισμά της. Ζωιτός (11π.) και Παπαδόπουλος (7π.) ήταν εξαιρετικοί σε αυτό το διάστημα, ενώ από πλευράς γηπεδούχων μόνο ο Παπαδόπουλος κατάφερε να σκοράρει περισσότερες από μια φορές. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 39-65.

Με τη διαφορά στους 26 πόντους και την ομάδα του Ευριπιώτη να ξεμένει σιγά σιγά από ανάσες, το υπόλοιπο της αναμέτρησης έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι Fix συνέχισαν να σκοράρουν με μεγάλη συνέπεια, ενώ το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο φινάλε με το προεδρικό τρίποντο του Αλέξανδρου Γαλανού. Τελικό σκορ 57-90 και ενδέκατη νίκη για τους Fix στη μεγάλη κατηγορία, σε ένα ματς με εξαιρετικό κλίμα ανάμεσα στους παίχτες και τα προπονητικά team των δύο ομάδων.

Ακολουθεί εβδομάδα κυπέλλου για αμφότερες τις ομάδες. Η Λιμόζ θα αντιμετωπίσει τους Milwaukee Sucks (Master), ενώ οι NWF θα συναντήσει την Elapuse με φόντο την πρόκριση στις καλύτερες 16 ομάδες του Basketaki Cup.

Στο τέλος του αγώνα, η Limoges είχε 17/38 βολές, 7/33 τρίποντα και 2/8 βολές. Μάζεψε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι New World Fix είχαν 32/58 δίποντα, 7/23 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 24 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Ζωιτός με 21 πόντους και double-double, έχοντας 10/17 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 33 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Παπαδόπουλος με 16 πόντους και double-double, έχοντας 8/15 δίποντα και 0/6 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και είχε μόλις 1 λάθος σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Limoges (Ευριπιώτης) : Γκουρβέλος 15 (3), Μουζάκης 6, Παπαδόπουλος 16, Σταμάτης 7 (1), Τσατσάνης 13 (3).

New World Fix (Τασιούδης) : Diallo 10, Αθηναίος 21 (1), Γαλανός 3 (1), Ζωιτός 21, Κιτσαντάς 4, Πανταζής, Παπαδόπουλος 14 (2), Σιάποντης 15 (3), Τσεκουρλούκης 2.

Τι μας άρεσε : Η τριποντάρα του Γαλανού και το εξαιρετικό κλίμα του αγώνα !