06/07/2021
Old School 17 15 16 29 - 77 -
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 25 20 16 20 - 81 -

Στο ρελαντί ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης!

Το 3/3 στο Summer της Master League έκανε ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης που επικράτησε με 81-77 των Old School στο κλειστό των Μελισσίων!

Από την πρώτη περίοδο ο Αριστράτηγος Βασδέκης ήθελε να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό και να πάρει από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης. Το κατάφερε και προηγήθηκε με 25-17 με το τέλος της πρώτης περιόδου με τον Αιμίλιο Τσίγκανο να σημειώνει 8 πόντους. Για τους τυπικά γηπεδούχους, 9 πόντους έβαλε ο Πέγκας και 5 ο Σιαρές.

Το μοτίβο του αγώνα δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο με το νεανικό σύνολο του Βασδέκη να τρέχει ασταμάτητα στο γήπεδο. Πλιάκος, Γρατσιάτος και Τσίγκανος το έβλεπαν βαρέλι και έτσι οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα νέο επιμέρους 25-20 κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 45-32. Για τους Old School, που παρέμεναν ανταγωνιστικοί, 7 πόντους έβαλε ο Χρήστος Μπινιάρης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι. Αυτό αποτυπώνεται και στο 16-16 που ήταν το σκορ της περιόδου. Ο Βασδέκης, συνέχισε να κρατά με ευκολία το προβάδισμα, αφού ο Γιώργος Γρατσιάτος ήταν οργιαστικός στο παρκέ με 8 πόντους. Για την ομάδα του Καρακίτσου, Σιαρές Μπινιάρης και Πέγκας ηγούνταν στο σκοράρισμα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες χαλάρωσαν τις άμυνες τους. Ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης έκανε το 3/3 στον όμιλο του, αφού πήρε μία άνετη νίκη με 81-77. Οι Old School κέρδισαν τις εντυπώσεις, ενώ και οι δύο ομάδες αξίζουν συγχαρητήρια για το θέαμα που μας παρουσίασαν.

Hall Of Brands MVP του αγώνα ψηφίστηκε Γιώργος Γρατσιάτος με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Μπινιάρης 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 λάθη.

Συνολικά οι Old School είχαν 30/66 εντός πεδιάς, 3/13 τρίποντα και 14/22 βολές. Πήραν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 28/75 εντός πεδιάς, 13/46 τρίποντα και 12/16 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 5 λάθη και 1 τάπα.

Old School (Καρακίτσος): Πέγκας 17, Προβατάς 6, Καρακίτσος 12, Ηλιάδης 7, Μπινιάρης 19, Χατζηαργύρης 6, Σιαρές 10, Φιλιππόπουλος.

Αρχιστράτηγος Βασδέκης (Γρατσιάτος): Σιδιρόπουλος 9, Γρατσιάτος Τζέρυ 17, Σκορδάς 2, Πλιάκος 16, Τσίγκανος 13, Γρατσιάτος Γ 21, Σκαλτσάς 3.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!