05/10/2021
Gangsters 26 20 16 17 - 79 -
Top Guns 9 11 10 19 - 49 -

Στο ρελαντί οι Gangsters!

Εύκολη νίκη – πρόκριση πέτυχαν το βράδυ της Δευτέρας οι Gangsters απέναντι στους νεοσύστατούς Top Guns , επικρατώντας πολύ εύκολα με 79 – 49.

Οι Gangsters πήραν πολύ εύκολα τα ηνία του αγώνα απ’ την αρχή με foul press, συνεχόμενα κλεψίματα και με πρώτο βιολί τον Γραφιαδέλλη με 10 πόντους ξέφυγαν με 16-2! Οι Top Guns κατάφεραν να βρουν κάποιες λύσεις με τρίποντο του Σταυρόπουλου και καλάθια από Λιαργκόβα και Ζηρίνη, ενώ οι γηπεδούχοι σκοράροντας πολύ εύκολα και με τον Καραμποΐκη να βγαίνει μπροστά με 5 διαμόρφωσαν το 26 – 9.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σκοπό να παλέψουν το ματς με πέντε διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν και τον Αλή πρώτο σκόρερ με 4 πόντους. Η διαφορά δυναμικότητας όμως ήταν μεγάλη και οι Gangsters ήλεγχαν εύκολα το παιχνίδι. Βασίλης Λάιος(6), Καραμποΐκης(4) και Γραφιαδέλης οδηγούσαν στην επίθεση, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 46 – 20.

Κατέβηκαν οι ρυθμοί στην τρίτη περίοδο με τους γηπεδούχους να χαμηλώνουν ταχύτητα και να προσπαθούν να βγάλουν κάποια πράγματα στο παρκέ.Βασίλης Λάιος(4), Γραφιαδέλης(5) και Μαρκόπουλος, Καραμποΐκης με τρίποντα σκόραραν για τους Γκάνγκστερς, ενώ για τους Top Guns, ένα τρίποντο πέτυχε ο Γιαννόπουλος, 4 πόντους ο Κίτσος κι ένα καλάθι ο Σταυρόπουλος(62-20)

Οι Top Guns κατάφεραν να επικρατήσουν στο τέταρτο δεκάλεπτο(17-19) χωρίς βέβαια να αλλάξει η έκβαση του αγώνα. Ο Ζηρίνης με 13 πόντους ήταν ο κύριος εκφραστής στην επίθεση με τον Κίτσο να ακολουθεί με 4. Για την ομάδα των Βρύλη-Κεχρή, Καραμποΐκης, Γιώργος Λάιος πέτυχαν από 5 και ένα τρίποντο ο Μακρής.Το τελικό 79 – 49 αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σάββας Γραφιαδέλης με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για το Τήμενος ξεχώρισε ο Στέφανος Ζηρίνης με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Gangsters είχαν 26 / 57 δίποντα, 5 / 19 τρίποντα, 12 / 21 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Οι Top Guns είχαν 20 / 57 δίποντα, 2 / 14 τρίποντα, 3 / 6 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.

Gangsters (Βρύλης-Κεχρής):Παλαιοδημόπουλος 4(6ρ.), Γ. Λάιος 9 (11ρ.), Β. Λάιος 17 (12ρ.), Μαρκόπουλος 6(5κλ.), Καραμποΐκης 18(3ας.), Γραφιαδέλης 22 (4ας.), Μακρής 3 (9ρ.).

Top Guns(Γιαννόπουλος ): Γιαννόπουλος 7, Λιαργκόβας 7 (6ρ.), Σταυρόπουλος 5(8ρ.), Αθανασούλας 1, Χριστόπουλος, Κίτσος 8 (10ρ.) Αλή 4(7ρ.) Ζηρίνης 17 (8ρ.).