05/03/2023
Vatos Krokos 17 7 10 11 - 45 -
Kourkoutes BC 17 17 16 18 - 68 -

Στο ρελαντί οι Kourkoutes υπό τις οδηγίες του Μιλανέλο !

Το βράδυ της Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Kourkoutes επικράτησαν με 45-68 των Vatos Krokos και χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα έφτασαν τις 12 νίκες στον τέταρτο όμιλο της Master League. Εν τη απουσία του coach Αθανασίου ο assistant manager των Ερυθρολεύκων Νίκος Μιλανέλο ανέλαβε την καθοδήγηση της ομάδας, ενώ Betsson mvp αναδείχθηκε ο Γιώργος Βεϊσάκης με 14 πόντους και 11 ριμπαόυντ. Οι Vatos, από την άλλη, υποχώρησαν στο 3-10 και επικεντρώνεται στα προσεχή παιχνίδια απέναντι σε Ιππότες και Αναλώσιμους για να κλειδώσουν και μαθηματικά την παραμονή τους στην κατηγορία. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό από νωρίς σε ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο. Δαβιλάς (4π.), Μανιουδάκης (4π.), Βεϊσάκης (4π.), Καντιώτης (3π.) και Νακόπουλος (2π.) πέτυχαν τα πρώτα καλάθια για τους μετέπειτα νικητές, ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν με Μπιστούνα (5π.), Βιντζηλαίο (4π.), Α. Χριστόπουλο (3π.) και Διακάτο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Kourkoutes κατάφεραν να προηγηθούν με διψήφιο προβάδισμα, όντας βελτιωμένοι κυρίως στο αμυντικό σκέλος και έχοντας για πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Βεϊσάκη (7π.) και Λαδιά (4π.). Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του coach Χατζηνικήτα διένυσε το λιγότερο παραγωγικό της διάστημα, μετρώντας μόλις 7 πόντους και οδεύοντας προς τα αποδυτήρια με -10. Σκορ ημιχρόνου, 24-34.

Μετά την ανάπαυλα οι Kourkoutes συνέχισαν να ελέγχουν την κατάσταση επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 10-16 και βασιζόμενοι επιθετικά στους Τσάκωνα (4π.), Νακόπουλο (4π.), Μανιουδάκη (2π.), Δαβιλά (2π.), Λαδιά (2π.) και Καντιώτη (2π.). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βελτιώσουν την εικόνα τους, με τους Βιντζηλαίο (5π.), Αμαργιανό (2π.) και Μπιστούνα (2π.) να προσφέρουν επιθετικές λύσεις. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 34-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Kourkoutes διεύρυναν γρήγορα το υπέρ τους προβάδισμα, ξεπερνώντας το +20 και δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ο Τσάκωνας ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός σε αυτό το διάστημα, σκοράροντας 9 πόντους, ενώ το δίδυμο Βίντζη (6π.) – Μπιστού (4π.) συνέχισε να κάνει τη διαφορά από πλευράς γηπεδούχων.

Στο τέλος του αγώνα, οι Vatos Krokos είχαν 13/40 δίποντα, 2/21 τρίποντα και 13/19 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Kourkoutes είχαν 24/57 δίποντα, 3/13 τρίποντα και 11/16 βολές. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Βεϊσάκης με 14 πόντους και double-double, έχοντας 1/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 3 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Βιντζηλαίος με 17 πόντους και double-double, έχοντας 5/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 7/8 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας):  Αμαργιανός 4, Βιντζηλαίος 17, Διακάτος 2, Λάζος 2, Μπιστούνας 13 (1), Χριστόπουλος Α. 7 (1).

Kourkoutes BC (Μιλανέλο): Βεϊσάκης 14 (3), Δαβιλάς 8, Καντιώτης 7, Λαδιάς 8, Μανιουδάκης 8, Νακόπουλος 8, Τσάκωνας 15.

Τι μας άρεσε: Το κλίμα του αγώνα.