12/05/2024
Dominatorz 13 8 7 17 - 45 -
Beeranhas 14 7 10 12 - 43 -

Στο τέλος αγχώθηκαν, αλλά το πήραν οι Dominatorz!

Το παιχνίδι πήρε μία εξέλιξη που άφηνε τα πάντα ανοιχτά στις τελευταίες φάσεις, αλλά οι γηπεδούχοι στάθηκαν «όρθιοι» και έφτασαν στο 2-2, με τα Beeranhas να μην καταφέρνουν ούτε αυτή την αγωνιστική να «σπάσουν το ρόδι» (0-4).

Στα του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με τους Χαϊδάκη και Κουγιεντάκη να σκοράρουν από τη περιφέρεια για το 2-7. Ζαφειράκος και Σταμάτης έδωσαν συνέχεια στα εύστοχα μακρινά σουτ και το σκορ έφτασε στο 5-10. Τα Beeranhas είδαν τον Γκιουζελάκη να δίνει λύσεις ερχόμενος από το πάγκο και βρέθηκαν στο 8-14. Παρασκευάς και Καλαφάτης έφεραν το ματς στο πόντο και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 13-14.

Ο Παρασκευάς έβαλε μπροστά την ομάδα του (15-14) και παρά το γεγονός πως τα Beeranhas για 4 λεπτά είχαν «σιγήσει», οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να φτιάξουν μία διαφορά. Αντιθέτως ο Κύρκος βρήκε το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για το 15-16. Ο Ζαφειράκος με δικές του προσπάθειες ισοφάρισε σε 18-18, λίγο πριν ο Κουγιεντάκης με τρίποντο γράψει το 18-21. Η απάντηση ήρθε από τον Ζαφειράκο, ο οποίος με τον ίδιο τρόπο έκανε το 21-21, με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο.

Το σκορ έφτασε στο 25-21, αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν φόρα και με ένα σερί 0-10 πήγαν στο 25-31, με τον Αναγνωστόπουλο να κάνει πολύ καλή δουλειά κοντά στη ρακέτα. Το σερί έλαβε τέλος με τη βολή του Ζαφειράκου (26-31), ενώ ο Λειβαδιτάκης έγραψε το 28-31 και με αυτό το σκορ πέρασε η τρίτη περίοδος.

Παρασκευάς και Λειβαδιτάκης έβαλαν 5 πόντους που επέτρεψαν στους Dominatorz να κάνουν το προσπέρασμα (35-31). Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να κυνηγούν πλέον, με τον Χαϊδάκη να βάζει κρίσιμα σουτ που τους κράτησαν μέσα στο ματς (41-40). Ο Καλαφάτης ήταν καθοριστικός ώστε οι γηπεδούχοι να κρατήσουν το προβάδισμα, ωστόσο φάνηκε πως στο φινάλε όλα μπορούσαν να γίνουν. Τα Beeranhas σπατάλησαν αρκετές βολές τους και έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν ή να προσπεράσουν, αλλά το μεγαλύτερο… «αχ» για τους φιλοξενούμενους ήρθε με το σκορ στο 45-43. Ο Μιχαηλίδης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, βρέθηκε «φάτσα φόρα» με το καλάθι, όμως αστόχησε στο lay up. Έτσι οι Dominatorz πανηγύρισαν τελικά τη νίκη τους με το τελικό 45-43.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Παρασκευάς με 8 πόντους, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 ριμπάουντ. Από τα Beeranhas ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Χαϊδάκης με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Dominatorz (Κοκκινίδης): Γανίτας, Ζαφειράκος 12(8ρ.), Καλαφάτης 12(2ρ.), Κωνσταντινίδης, Λειβαδιτάκης 7(5ρ.), Ντίτσας 6(5ρ.), Παρασκευάς 8(4ρ.), Σιδέρης, Σαφτούρος

Beeranhas (Χαϊδάκης): Αναγνωστόπουλος 8(7ρ.), Γκιουζελάκης 3(4ρ.), Κουγιεντάκης 8(5ρ.), Κύρκος 5(9ρ.), Μιχαηλίδης, Μπαλατσούκας 4(9ρ.), Σταμάτης 3(1ρ.), Τζιφοπανόπουλος, Χαϊδάκης 12(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Η δραματική εξέλιξη στις τελευταίες φάσεις!