05/12/2019
Iron Maidan 19 11 19 22 - 71 -
Pourangers BC 17 17 16 10 - 60 -

Στο τέλος φάνηκε το μέταλλο των Iron Maidan!

Το βράδυ της Κυριακής 1-12-2019 είχαμε την τύχη να παρακολουθήσουμε ένα τρομερό παιχνίδι, στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Winter Development League, ανάμεσα στους Iron Maidan και τους Pourangers. Οι Iron Maidan ήθελαν, την πέμπτη αυτή αγωνιστική, να βελτιώσουν το κακό τους σερί 1-3, απέναντι στους Pourangers με το 0-4 που ήθελαν την πρώτη τους νίκη.

Η θέληση για επικράτηση και η όρεξη των παικτών των δύο ομάδων, θα φανεί άμεσα με την πρώτη περίοδο να λήγει 19-17 υπέρ των Iron Maidan. Ο Μακρής Αριστομένης πέτυχε δύο τρίποντα, ενώ θα ξεχωρίσουν επιθετικά με 4 πόντους έκαστος, οι Παληγιάννης και Δέλλιος. Από τους 17 πόντους των Pourangers, τη μερίδα του λέοντος θα πετύχει ο Μπουρίτης με 11 πόντους, με ένα τρίποντο.

Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι Pourangers ήταν αισθητά καλύτεροι, κερδίζοντας στο επιμέρους σκορ, 11-17. Καμία όμως ομάδα δεν θα μπορέσει να ξεπεράσει την άλλη με διαφορά πάνω από τέσσερις πόντους, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει 30-34 υπέρ των Pourangers. Ο Μακρής Δημήτρης, θα ξεχωρίσει αυτήν την περίοδο για τους Iron Maidan, με 4 πόντους, ενώ από τους αντίπαλους Pourangers, άλλους 5 πόντους με ένα τρίποντο θα πετύχει ο Μπουρίτης και άξιος συμπαραστάτης του θα φανεί ο Σταυρόπουλος με 4 πόντους.

Η τρίτη περίοδος θα είναι η πιο χιτσκοκική, με τους Iron Maidan να σβήνουν γρήγορα-γρήγορα το -4, και το ματς να οδηγηθεί σε εναλλαγές στην πρωτοπορία στο σκορ με ένα πόντο διαφορά, μία από την μία ομάδα και μία από την άλλη. Η τρίτη περίοδος θα λήξει, αναμενόμενα, 49-50. Για τους Iron Maidan o Δέλλιος πέτυχε 5 πόντους με ένα τρίποντο και οι αφοί Μακρή, καθώς και ο Ζηρίνης, από 4 πόντους. Από τους 16 πόντους των Pourangers, αυτήν την περίοδο, ο Σταυρόπουλος θα πετύχει τους μισούς.

Οι δύο ομάδες θα συνεχίσουν να πηγαίνουν πόντο-πόντο στο σκορ και στα έξι περίπου πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Κάπου εκεί οι Iron Maidan κατάφεραν να τρέξουν ένα 5-0 σερί φτάνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στο +6, με τους Pourangers να μειώνουν στους 4 για τελευταία φορά, 1’ και 48’’ πριν τη λήξη. Οι μετέπειτα 7 πόντοι των Iron Maidan θα παραμείνουν αναπάντητοι, με το τελικό σκορ να γίνεται 71-60.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/27 βολές, 21/45 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Πήραν 39 rebounds (11 επιθετικά), έδωσαν 16 assists, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 11/15 βολές, 20/44 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Πήραν 39 rebounds (6 επιθετικά), έδωσαν 12 assists, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Την περίοδο αυτήν θα ξεχωρίσει ο Κίσσας για τους Iron Maidan, με 5 πόντους, με ένα τρίποντο πού ίσως να ήταν και το σημείο καμπής του αγώνα. Από τους Pouragers, έκανε ότι μπορούσε ο Γιαννούλης με 6 πόντους.

MVP του αγώνα ήταν ο Κόντης (Iron Maidan) που πέτυχε 13 πόντους έχοντας 3/3 βολές, 5/7 δίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ (2 επιθετικά), μοίρασε 2 assists, έκλεψε 2 φορές την κατοχή της μπάλας και είχε 3 κοψίματα με τελικό efficiency 22 (Λάθη:4)

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Σταυρόπουλος (Pourangers BC) που πέτυχε 16 πόντους έχοντας 8/8 βολές, 4/15 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ (2 επιθετικά), μοίρασε 4 assists, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 4 φορές και είχε 1 block, με τελικό efficiency 19 (Λάθη:2)

Iron Maidan (Μαρινάκης): Παληγιάννης 8, Μακρής Δημ. 9, Ζηρίνης 10, Μακρής Αριστομένης 10(2), Κίσσας 5(1), Κόντης 13, Φωτεινάκης 4, Ζαχαρόπουλος, Δέλλιος 12(2).

Pourangers BC (Γεωργιόπουλος): Γιαννούλης 9, Σταυρόπουλος 16, Παταριάς 8, Παπαβασιλείου, Ρουμελιώτης 2, Μπουρίτης 17(2), Γεωργιόπουλος 8(1), Στρατόπουλος.

Τι μας άρεσε: Όλο το παιχνίδι. Οι ομάδες ήταν ισοδύναμες με πολύ καλές επιλογές.

Τι δεν μας άρεσε: Που έπρεπε κάποιος να χάσει.