12/10/2024
Baca Juniors BC 17 14 12 30 - 73 -
Athens Touvlakers 11 14 16 14 - 55 -

Στο τέλος η Baca... γκάζωσε!

Μέσα από ελεύθερα plays έψαξαν να βρουν τρόπους για να βάλουν την μπάλα στο... πλεκτό οι παίκτες των δύο ομάδων. Ο Μουρμούρης ξεχώρισε με την ποιότητά του και τον περίτεχνο τρόπο που έβαλε τους πόντους του, με τον Γαργαλάκο από την άλλη να κάνει τα πάντα για τους γηπεδούχους, με το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-11, έπειτα από δύο τρίποντα του Παντελή. Οι...παλιοσειρές Γαργαλάκος και Κασφίκης το πήραν πάνω τους στο υπόλοιπο μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Λεμπούση σταθερά καλό κάτω από τα καλά να "κρατά", για το 31-25 πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παντελής συνέχισε τις... ποικιλίες του, με τον Κοσκέρα από την άλλη να... πληγώνει τους Juniors κοντά στο καλάθι. Ο Μουρμούρης αποτέλεσε στήριγμα ξανά για τους φιλοξενούμενους, με το τρίτο δεκάλεπτο να μην ξεκαθαρίζει το τοπίο και να κλείνει στο 43-41 για Baca! Το καλύτερο όμως ήρθε στο τέλος! Αλλά για την... Baca! "Μυθικό" δεκάλεπτο με 30 πόντους ενεργητικό, καλό μπασκετ και επικράτηση επί των Touvlakers με σκορ 73-55, σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη μέσα σε άριστα αθλητικά πλαίσια!

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Κρεούζης με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μουρμούρης με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, 4 λάθη.