19/10/2021
Lasson BC 8 10 13 12 - 43 -
Varnava Hawks 7 7 11 11 - 36 -

Στο τέλος μιλάνε οι Lasson!

Οι Lasson πέτυχαν την δεύτερη νίκη τους στον τρίτο όμιλο της D2 απέναντι στους Varnava Hawks το απόγευμα της Κυριακής με ξέσπασμα στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα.

Χαμηλό το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να ψάχνουν ακόμα τα πατήματα τους.Οι Lasson είχαν ελαφρύ προβάδισμα 8-7 με Συλλά, Αθανάσουλα, Φ. Καραμπά και Κρητικό να σκοράρουν, ενώ για τον Βαρνάβα, μπροστάρης ο Μπούρας με 5 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου με τρίποντο του Δρανδάκη και 4 πόντους του Αμπντίν, αλλά στην συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με πρώτο βιολί τον Συλλά με 8 πόντους πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 18-14.

Οι Hawks με τον Μπούρα κυρίαρχο των αιθέρων με αλλεπάλληλα ριμπάουντ, κοψίματα και πόντους είχαν τα ηνία στα πρώτα 5 λεπτά της τρίτης περιόδου και προηγήθηκαν με 20-23. Στη συνέχεια οι Lasson βρήκαν τα πατήματα τους και με πρώτο σκόρερ τον Φ. Καραμπά με 4 και βοήθειες από Αθανάσουλα, Α. Καραμπά και Κρητικό ξέφυγαν με 31-25.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περόδου οι Hawks έτρεξαν υπέρ τους σερί 3-11 με πέντε διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν και πέρασαν μπροστά 34-36. Οι Lasson ξύπνησαν μετά το πεντάλεπτο και με δικό τους 9-0 με κύριους εκφραστές της επίθεσης του Συλλά(4),  Α. Καραμπά, επικράτησαν με 43-36, κάνοντας την δεύτερη διαδοχική τους νίκη στον τρίτο όμιλο της D2.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ιάσων Κρητικός με 4 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

Οι Lasson είχαν 14-48 δίποντα, 0/16 τρίποντα, 15/26 βολές, κατέβασαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Οι Hawks είχαν 13/43 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 4/14 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Lasson (Κρητικός): Τσουπαρόπουλος,  Αθανασούλας  4, Ράλλης  2, Κρητικός  4(12ρ.), Φ. Καραμπάς  9 (9ρ.), Κοντονάτσιος, Συλλάς  15 (12ρ.), Α.Καραμπάς  7 (6ρ.), Μπεράχας  2.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης.