22/01/2023
Myrmidons BC 16 17 13 12 - 58 -
Young Ballers BC 17 16 16 19 - 68 -

Στο τέλος μίλησε η κλάση των Young Ballers!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Evolution, οι Young Ballers μπορεί να μην έπιασαν τα συνήθη αγωνιστικά στάνταρ απόδοσης, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να επιβληθούν των Myrmidons με σκορ 58-68. Η ομάδα του Στεφανάκου παραμένει στη πρώτη θέση, και από εχθές το βράδυ έχει καταλύσει στο 10 αστέρων ξενοδοχείο του Κρόκου, ‘’Κρόκος Hotel’’, ενόψει του ντέρμπι που ακολουθεί με τους Alpinists. Οι Myrmidons βρίσκονται τελευταίοι και πλέον το βλέμμα τους είναι στραμμένο στο παιχνίδι που ακολουθεί με τους Bulldogs. Πάμε να δούμε τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Το πρώτο δεκάλεπτο σημαδεύτηκε από την σπάνιας ομορφιάς πάσα του “Μάτζικ” Κρόκου στον Σακελλάριου, αφήνοντας για ακόμη φορά όλους όσους βρισκόντουσαν εκείνη τη στιγμή στο κλειστό των Βορείων προαστίων με το στόμα ανοιχτό. Στα του αγώνα τώρα, η αρμάδα του Πετρόπουλου μπήκε αποφασισμένη στον αγωνιστικό χώρο να στριμώξει τους Ballers στα σχοινιά, καθώς το τέλος της πρώτης περιόδου την βρήκε στο μείον ένα με σκορ 16-17. Ο Σακελλαρίου(8π) με 4/5 προσπάθειες εντός παιδιάς αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη της ομάδας του στο διάστημα αυτό. Στον αντίποδα, ο Βενέτης πλήγωνε τους Young, πετυχαίνοντας 5 πόντους.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι δύο ομάδες συνέχισαν να βαδίζουν χέρι-χέρι, με το τέλος του ημιχρόνου να τους βρίσκει με το ισόπαλο 33-33. Ο Βούλγαρης πήρε τη σκυτάλη από τον Σακελλαρίου και πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση κάτω από τα δύο καλάθια με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 7:51 λεπτά συμμετοχής. Στον αντίποδα, ο Καλόσακας επιβεβαίωσε τη φήμη που τον ακολουθεί ως ένας από τους καλύτερους ψηλούς της κατηγορίας,  καθώς έκλεισε τη περίοδο με 9 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Myrmidons κατάφεραν να κρατήσουν με νύχια και με δόντια το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με όπλο τη πίεση σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου,κατάφεραν να αντιδράσουν και να οδηγηθούν στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας προβάδισμα τριών πόντων με σκορ 46-49. Ο Μπάραμπας φώναξε παρών με 6 προσωπικούς πόντους, ενώ στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Καλόσακας(9π) συνέχισε να πληγώνει την αντίπαλη άμυνα μέσα από το ζωγραφιστό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι θύμισαν την ομάδα που έχουμε θαυμάσει όλοι από το ξεκίνημα της χρονιάς, καθώς το τέλος του αγώνα τους βρήκε να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 58-68. Στα αξιοσημείωτα αυτής της περιόδου τα 2 τρίποντα του Καλόσακα από τα 10 μέτρα, αλλά και η μαγική πάσα πίσω από τη πλάτη λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

Betsson MVP ο Μιχαήλ Βούλγαρης με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Νιωτάκης είχε 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Οι Young Ballers είχαν 18/38 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 11/17 βολές, 49 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 20 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/42 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 5/13 βολές, 38 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 15 κλεψίματα και 15 λάθη .

Myrmidons(Πετρόπουλος) : Basele, Βενέτης 11, Γαββάρης 6, Θωμάς, Καλόσακας 22, Κοσκινάς 3, Νιωτάκης 14, Πετρόπουλος 2.

Young Ballers(Στεφανάκος): Ανδρεάδης 6, Βαρκάρης, Βούλγαρης 20, Ζορμπάνος 9, Καβαλλάρης 2, Κρόκος, Μπάραμπας 11, Σακελλαρίου 14, Σταμάτης, Στεφανάκος 2, Τσάταλης 4.

Τι μας άρεσε : Το γεγονός ότι παρόλο τη κακή τους εμφάνιση, οι Ballers κατάφεραν να νικήσουν!