12/11/2021
Dilaveri 15 14 17 20 - 66 -
Gladiators 17 15 17 22 - 71 -

Στο τέλος μίλησε ο Ανδρεάδης!

Την Πέμπτη το βράδυ 11 Νοεμβρίου, σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι με τον νικητή να κρίνεται στα τελευταία λεπτά, οι Gladiators κατάφεραν να επικρατήσουν με 66 – 71 απέναντι στο Dilaveri με ξέσπασμα του Ανδρεάδη!

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε υψηλό σκορ μεταξύ των δύο ομάδων με τους Gladiators να έχουν ελαφρύ προβάδισμα 15 – 17. Ο Ρούσσος ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους με 4 πόντους και είχε βοηθό τον Πρίτσο με ένα τρίποντο, ενώ για το Dilaveri, ο Γόντικας ήταν μπροστάρης με 5 και είχε από κοντά Δουλουγέρη και Βογιατζάκη με 4.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν 6 γρήγορους πόντους με Γόντικα(4)και Μούτσο, όμως η γρήγορη αντίδραση των Gladiators με 4 του Ανδρεάδη και τρίποντα από Σιλιβέστρου και Τσακίρη , έκαναν το σκορ 23 – 32. Με 2 λεπτά να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το Dilaveri με 4 του Δουλουγέρη και δίποντο του Βογιατζάκη μείωσε σε 29 – 32.

Με τρίποντο του Δουλουγέρη και καλάθια από Μαστοράκη και Γόντικα ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι την τρίτη περίοδο για να απαντήσουν άμεσα Τσακίρης με τρίποντο και Ανδρεάδης με 5 πόντους για το 36 – 40. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα με πρώτο βιολί τον Γόντικα με 4 κι από κοντά τον Δουλουγέρη με νέο τρίποντο, όμως οι φιλοξενούμενοι με το τετράποντο του Τσακίρη, τρίποντο του Σιλιβέστρου και δύο βολές του Ανδρεάδη, κρατούσαν το προβάδισμα με 46 – 49.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο εντυπωσιακό με υψηλό επιμέρους σκορ (20 – 22). Το Dilaveri μπήκε καλύτερα και πήρε προβάδισμα με τρίποντα από Πουπάκη, Μαστοράκη και Δουλουγέρη(59-55). Σε εκείνο το σημείο ο Ανδρεάδης βγήκε μπροστά για τους Μονομάχους με 9 συνεχόμενους πόντους και μαζί με το μεγάλο τρίποντο του Χριστόπουλου, έδωσαν σημαντικό προβάδισμα 61 – 67 , τρία λεπτά πριν από την λήξη. Γόντικας με γκολ φάουλ και Δουλουγέρης έδωσαν τις τελευταίες ελπίδες για τους γηπεδούχους, για να έρθουν Τσακίρης, Ανδρεάδης να κλειδώσουν την νίκη, με το τελικό 66 – 71 να γράφετε στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Ανδρεάδης με 25 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Γόντικας με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Το Dilaveri είχε 20 / 53 δίποντα, 6 / 20 τρίποντα, 8 / 12 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασε 18 ασίστ, έκλεψε 12 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη. Οι Gladiators είχαν 12 / 27 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 14 / 17 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Dilaveri (Δουλουγέρης): Πουπάκης 5, Γόντικας 21(12ρ.), Μαστοράκης 9(7ρ.), Μούτσος 3, Δουλουγέρης 19(9ασίστ), Γεωργιόπουλος, Βογιατζάκης 9(8ρ.).

Gladiators (Μισιχρόνης): Σιλιβέστρου 9(6ρ.), Χριστόπουλος 7, Τσακίρης 11, Πρίτσος 5, Ελευθεριάδης, Ανδρεάδης 25, Ρούσσος 4, Λαδάς 4(6ρ.), Μισιχρόνης 6.

Τι μας άρεσε: Ήταν μία μπασκετική δυνατή μονομαχία ανάμεσα σε δύο πολύ καλούς αντιπάλους.