08/10/2023
Komic Mastoras BC 10 12 14 22 - 58 -
Bonobo BC 9 21 13 12 - 55 -

Στο τέλος «μίλησε» ο Νικόλας!

Μία νίκη σε δραματικό φινάλε πήρε ο Komic Mastoras, καθώς ο Νικόλας με καλάθι και φάουλ 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, που ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στην Evolution. Η Bonobo, η οποία είχε να διαχειριστεί τις πολλές απουσίες, είδε τους γηπεδούχους να κάνουν μία αντεπίθεση που δεν μπόρεσαν να ελέγξουν στο τέταρτο δεκάλεπτο και έτσι αναγκάστηκε στην πρώτη της ήττα στην πρεμιέρα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν ήταν και τόσο παραγωγικές. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα, με τον Σταύρο Μπάμπαλη να παίρνει πάνω του προσπάθειες και να φέρνει αποτέλεσμα. Λίγγρης και Γρηγοράκης, όμως, ήταν εκείνοι που έβαλαν μπροστά την ομάδα τους και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 10-9.

Στην δεύτερη περίοδο ήταν η σειρά της Bonobo να βγάλει αντίδραση. Ασπραδάκης και Σταύρος Μπάμπαλης βρήκαν λύσεις μπροστά, ενώ και ο Σπυριδάκης έβαλε το «λιθαράκι» του ώστε η Bonobo να φτάσει στο 17-26. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο δεκάλεπτο και κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα, μιας και πήγαν στην διακοπή του ημιχρόνου με το υπέρ τους 22-30.

Ο Σταύρος Μπάμπαλης κράτησε την ίδια όρεξη και επέστρεψε δυναμικά στο παιχνίδι έπειτα από το ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν συνέχεια στην καλή τους εμφάνιση και έφτασαν στο +13(26-39). Ο Komic Mastoras έψαχνε ένα τρόπο για να επιστρέψει στο παιχνίδι και οι Λίγγρης, Αγγελάκης βελτίωσαν κάπως την κατάσταση, ρίχνοντας την διαφορά στους 7 πόντους (36-43).

Οι γηπεδούχοι «γύρισαν τον διακόπτη» στο τέταρτο δεκάλεπτο και τα πράγματα άλλαξαν. Ο Komic πήρε... φόρα στις αρχές του δεκαλέπτου και με ένα επιμέρους 12-2 έφερε «τούμπα» το παιχνίδι γράφοντας το 48-45. Ο Σταύρος Μπάμπαλης πάλευε να κρατήσει την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι, ενώ Αγγελάκης και Νικόλας βγήκαν μπροστά στα κρίσιμα για τον Komic Mastora. Ο τελευταίος μάλιστα πήρε την μπάλα στα χέρια του όταν «έκαιγε» (55-55) και 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος πέτυχε καλάθι, ενώ κέρδισε και το φάουλ. Ευστόχησε και στην βολή και κάπως έτσι ο Komic Mastoras ήταν εκείνος που πανηγύρισε στο φινάλε τη νίκη με 58-55.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τιμολέων Νικόλας με 16 πόντους, 2 ασίστ, 21 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Bonovo ξεχώρισε ο Σταύρος Μπάμπαλης με 29 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Ο Komic Mastoras μέτρησε 20/52 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 9/12 βολές, 52 ριμπάουντ, όπως και 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 14 λάθη και 2 μπλοκ. Η Bonobo τελείωσε το ματς με 18/38 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 7/14 βολές, 27 ριμπάουντ, όπως και 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 7 λάθη και 4 μπλοκ.

Komic Mastoras (Στάμος): Αγγελάκης 10(3ρ.), Γρηγοράκης 4(8ρ.), Κυριαζόπουλος, Λίγγρης 20(6ρ.), Μαρμαράς 2(8ρ.), Νικόλας 16(21ρ.), Σερεβέτας 6(5ρ.)

Bonobo (Μπάμπαλης): Αρμενιάκος 2(1ρ.), Ασπραδάκης 13(5ρ.), Μπάμπαλης Ε., Παπασωτηρίου 2(4ρ.), Σπυριδάκης 9(5ρ.), Μπάμπαλης Σ. 29(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Το δραματικό φινάλε του παιχνιδιού.