02/03/2024
Green Rose BC 14 20 11 10 - 55 -
Σκακιστές 15 15 13 16 - 59 -

Στο τέλος μιλούν οι Σκακιστές!

Οι ομάδες δεν έδωσαν και μεγάλη σημασία στην άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να είναι ανοιχτό και τους Σκακιστές να κρατούν μικρό προβάδισμα 14 – 15. Οι Ερυθρόλευκοι με τον κεφάτο Αθανασίου(5) και τα τρίποντα από Κανδηράκη – Αντωνάκη οδηγούσαν την κούρσα από την αρχή, με τους Πράσινους να επιστρέφουν στη συνέχεια με κορυφαίο τον Κουλαρμάνη με 5 πόντους και τον Λώλο να προσφέρει 3, μειώνοντας στον πόντο.

Το παιχνίδι άνοιξε ακόμα περισσότερο στη δεύτερη περίοδο, με το Green Rose να στέκεται καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και σκοράροντας πολύ εύκολα στην επίθεση, πήγε στην ανάπαυλα με το υπέρ του 34 – 30. Κουλαρμάνης με 6,Πάσχος με 4 και Βαχαβιώλος – Πετρόχειλος με τρίποντα οδηγούσαν τους τυπικά γηπεδούχους, ενώ για τους Ερυθρόλευκους ξεχώρισε ο εξαιρετικός Μιχαηλίδης με 9 πόντους και highlight τρίποντο πίσω από το κέντρο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πατούν καλύτερα και με κορυφαίο ξανά τον Κουλαρμάνη με 4 πόντους να στέλνουν τη διαφορά στο + 7. Σε εκείνο το σημείο ερυθρόλευκοι αφυπνίστηκαν και με τον Κανδηράκη να δίνει το έναυσμα με τρίποντο και τον Μιχαηλίδη να παίρνει τη σκυτάλη με 8 συνεχόμενους πόντους προσπέρασαν με 39 – 43, για να έρθει το Green Rose στο τελευταίο δίλεπτο με τρίποντες βόμβες από Κουλαρμάνη - Βαχαβιώλο, να ξαναπάρει την πρωτοπορία με 45 – 43.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στα πέντε πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και με ηγέτη τον Λώλο με 5 πόντους, ξέφυγαν με 53 – 47. Άλλαξε άρδην η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο μισό, με Μιχαηλίδη(7) και Γκουρβέλο(5) να παίρνουν από το χεράκι τους Σκακιστές και τρέχοντας επιμέρους 2 – 12,πήραν τα ηνία και εντέλει τη νίκη με 55 – 59.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 28 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Λώλος με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Green Rose(Ροζάκης): Βαχαβιώλος 8, Δημητρόπουλος 2, Κουλαρμάνης 20(9ρ.), Λώλος 8(8ρ.), Πάσχος 6(7ρ.), Πετρόχειλος 3, Ροζάκης 4(8ρ. - 7 ας.), Τραγουστής 4(9ρ.).

Σκακιστές(Μπουργαζάς): Αθανασίου 7(10ρ.), Αντωνάκης 3, Γκουρβέλος 6, Κανδηράκης 6, Καραλής 2, Μεγαγιάννης, Μιχαηλίδης 28(12ρ.), Μπουργαζάς, Σταυρόπουλος 7(11ρ.).