09/10/2024
Phoenix BC 15 11 17 9 - 50 -
Golden Rail Warriors 8 15 15 21 - 59 -

Στο τέλος οι Golden Rail Warriors τους Phoenix BC

Οι Golden Rail Warriors πήραν τη  νίκη στο τέλος κόντρα στους Phoenix BC με 50-59.

Οι τυπικά γηπεδούχοι Phoenix BC μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και με  όπλο τη δυνατή άμυνα κατάφεραν να προηγηθούν με 15-8 σε ένα αρκετά ανταγωνιστικό ματς για τις 2 ομάδες. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι όμως δεν είχα πει την τελευταία τους λέξη.

Οι Golden Rail Warriors σε πρώτη φάση θέλησαν να κατεβάσουν τη διαφορά και να μην επιτρέψουν στους αντιπάλους τους να πάνε σε μια μεγάλη διαφορά στα αποδυτήρια και χάσουν την επαφή με τη νίκη, οπότε το 26-23 άφηνε ανοικτές υποθέσεις για την επίτευξη της νίκης.

Οι δυο ομάδες παρέμειναν πολύ κοντά στην 3η περίοδο και το 41-38 σε άμυνα και επίθεση δεν άφηνε κανένα να είναι απόλυτο φαβορί σε μια αναμέτρηση με αστοχία και πολλές χαμένες επιθέσεις.

Όμως, στην τελευταία περίοδο οι Warriors κράτησαν το καλ΄θυτερο για το τέλος και με 21 πόντους σε όλη την περίοδο ξέφυγαν και επικράτησαν με 50-59 δίκαια σε ένα πολύ ωραίο και ανταγωνιστικό ματς.

Για την αναμέτρηση Novibet MVP ήταν ο Γαβανάς με 22 πόντους και 19 ριμπάουντ, ενώ για τους Phoenix BC o Σκλέπος είχε 14 πόντους.

PHOENIX BC: Σκλέπος 14, Γαλάνης 9 (1), Παπαδόπουλος 3(1), Δατσέρης, Ανανιάδης 11(2), Χρόνης , Λαζαρίδης 3, Κούλικας 10(1)

GOLDEN RAIL WARRIORS:Σαϊβανίδης 9(1), Γαβανάς 22, Πεχληβάνης 6, Χατζησταύρου, Γκαντιτζικίδης 11(1), Κουγιουμτζίδης 2, Καραβίτης 4, Πυλωρίδης 3(1), Κατσάνος 2