16/10/2024
Φαβορί-τες BC 11 18 19 15 - 63 -
Stefanina Timberwolves 17 18 16 21 - 72 -

Στο τέλος οι Stefanina Timpewolves τους Φαβορί-τες BC

Στο τέλος οι Stefanina Timpewolves υπέταξαν τους Φαβορί-τες BC με 63-72 σε ένα δυνατό ματς.

Οι Stefanina μπήκαν δυνατά από την αρχή και θέλησαν να πάρουν ένα προβάδισμα κόντρα σε μια ομάδα όμως με πάθος και δύναμη. Το 11-17 του πρώτου δεκαλέπτου άφηνε ανοικτή τη  υπόθεση νίκη και τα πάντα θα κρίνονταν στο τέλος.

Οι Φαβορί-τες αντέδρασαν και δεν άφησαν τους Stefanina να αυξήσουν τη διαφορά με το ημίχρονο να λήγει με 29-35. Οι άμυνες είχαν κυρίαρχο ρόλο και οι επιθέσεις μπήκαν σε δεύτερη μοίρα.

Στην 3η περίοδο το ματς έγινε ακόμα μεγαλύτερο ντέρμπι και φυσικά κάθε πρόβλεψη ήταν παρακινδυνευμένη για τις 2 ομάδες. Το 48-51 έδειξε πόσο ντέρμπι θα ήταν το ματς σε μια πολύ δυνατή αναμέτρηση.

Η τελευταία περίοδος και πάλι όμως έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Stefanina που αύξησαν τη διαφορά και έφτασαν στη νίκη με 63-72. Στην τελευταία περίοδο κρίθηκαν όλα και οι νικητές προφύλαξαν τη διαφορά που είχαν.

NOVIBET MVP ο Χρόνης που είχε 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους ο Καλλιώρας είχε 33 πόντους, αλλά δεν έφτανε.

ΦΑΒΟΡ-ΙΤΕΣ: Ζανδές 2, Κεσίσογλου 14, Χατζηαθανασίου 8 (1), Βλάχος , Μάντζιαρης 4, Κύρκου 2, Χρόνης 17(3), Παρασκευόπουλος 1, Δρόσος 15(1)

STEFANINA: Καλλιώρας 33(1), Καμαρούδης 6(2), Χουρδάκης 5(1), Χατζηνικολάου 22(3), Κοσκερίδης 3(1), Κασαρτζιάδης 3