15/03/2022
Brazzers 18 12 18 20 - 68 -
War Gamers 23 16 11 21 - 71 -

Στο τέλος πήραν τη μάχη οι War Gamers!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι War Gamers λύγισαν στο φινάλε του 6 Brazzers με 68-71 στο κλειστό του Κολωνού και μετά την ολοκλήρωση της 21ης αγωνιστικής της Elite League βρίσκονται μόνοι στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 11-4 στα πρώτα τρία λεπτά, οι War Gamers με 13 πόντους του Καραγιάννη, 4 του Κωνσταντίνου και τρίποντα των Διαμαντή – Παρίσου, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 18-23. Ο Μπάρμπας με τρία τρίποντα και ο Δαρδαμάνης με 5 πόντους τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Σκλαβενίτη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 20-35, και πήγε τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 30-39, χάρη σε 7 πόντους του Καραγιάννη, δύο τρίποντα του Διαμαντή και ένα του Παρίσου. Τους Brazzers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Αμπάζογλου και Γιοβάνης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Βενέτη έσφιξε την άμυνά του και με 7 πόντους του Μπάρμπα και 6 του Δαρδαμάνη, πλησίασε στο καλάθι, 48-50. Τους Πειραιώτες διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα οι Παρίσος, Καραγιάννης και Σούλης με 3 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 48-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πολεμιστές άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με τους Καραγιάννη και Διαμαντή να βγάζουν το φίδι από την τρύπα, έφτασαν στη νίκη με 68-71. Πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό οι ηρωικοί Brazzers να κλέψουν τη νίκη, ωστόσο τα δύο τρίποντα του Βαρθολομαίου, οι 5 πόντοι του Αμπάζογλου και οι 4 του Μπάρμπα δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/17 βολές, 19/41 δίποντα και 8/32 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 10/12 βολές, 11/28 δίποντα και 13/46 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Brazzers ο Δαρδαμάνης με 16 πόντους, αγγίζοντας το triple-double με 1/2 βολές, 6/12 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 7 φορές και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp των War Gamers ο Καραγιάννης με 32 πόντους (double-double), έχοντας 10/12 βολές, 5/9 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Brazzers (Βενέτης): Αμπάζογλου 13 (2), Δαρδαμάνης 16 (1), Ζαφειράκης, Βαρθολομαίος 12 (2), Μπάρμπας 21 (3), Γιοβάνης 6

War Gamers (Σκλαβενίτης): Προσελέντης, Παρίσος 9 (3), Λαζαράκος, Καραγιάννης 32 (4), Διαμαντής 19 (5), Μέμεζας, Θεοφανόπουλος, Σούλης 3 (1), Κωνσταντίνου 8, Πάτερος

Τι μας άρεσε: Το πείσμα και η μαχητικότητα των Brazzers σε όλη την διάρκεια του αγώνα!