29/04/2023
Μπαμπαμπούλς 17 13 20 15 - 65 -1
Πόρτο 17 10 20 19 - 67 -

Στο τέλος χαμογέλασε η Πόρτο!

Το βράδυ του Σαββάτου 29 Απριλίου στο Basketaki Arena, σε ένα αρκετά δυνατό παιχνίδι με πάρα πολλές επαφές και αμφίρροπη εξέλιξη, η Πόρτο με μεγάλο τρίποντο του Τοπούζογλου στα 3 δευτερόλεπτα, επικράτησε με 65 – 67 απέναντι στους νεοσύστατους Μπαμπαμπούλς και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον δεύτερο όμιλο της Development.

Το πρώτο δεκάλεπτο, κυλούσε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ αλλά να μην μπορούν να βρουν ρυθμό λόγω των πολλών φάουλ,με το παιχνίδι να είναι μοιρασμένο και να τελειώνει στην απόλυτη ισορροπία με 17 – 17. Οι νεοσύστατοι Μπαμπαμπουλς είχαν τον Ι. Μπαμπαλή να ηγείται στην επίθεση με 7 πόντους και τον Κοκκινίδη να σκοράρει από τα 6.75, με την Πόρτο να έχει πολυφωνία στην επίθεση και με τον Γκόρο πρώτο βιολί με 6 και το δίδυμο Γώγο-Μπακλέση να ακολουθούν με 3 έκαστος να φέρνει το ματς στα ίσια.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, κυλούσε με πανομοιότυπο τρόπο, με τις ομάδες να πηγαίνουν σε σετ επιθέσεις, να εκτελούν αρκετές βολές από συνεχόμενα φάουλ και το ημίχρονο να βρίσκει τους Μπαμπαμπούλς στο 30-27. Ο Λεζάι κουβαλούσε την επίθεση των γηπεδούχων με 6 πόντους, με τον Γκόρο να διακρίνεται για την Πόρτο με 4.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν εντυπωσιακό από σκορ και θέαμα, με τις ομάδες να παίζουν επιτέλους ωραίο μπάσκετ και τους γηπεδούχους να παραμένουν μπροστά με 50 – 48. Η Πόρτο προσπαθούσε να φέρει το ματς στα μέτρα της με τριάδα φωτιά στην επίθεση τους Ζαφειράκη, Γώγο και Γκόρο που πέτυχαν από 5 πόντους έκαστος, όμως οι γηπεδούχοι με τον Κοκκινίδη μπροστάρη με 7 πόντους και βοήθειες από Ι.Μπαμπαλή με 4 και Δρούγκα-Νεντή με τρίποντα, κρατούσε προβάδισμα ενός καλαθιού(50-48).

Σκληρό μπρα ντε φερ παρακολουθούσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και τον νικητή να κρίνετε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Λεζάι με 7 και Ο. Μπαμπαλής με 6 πόντους αντίστοιχα, έπαιρναν από το χεράκι τους γηπεδούχους, αλλά η έμπειρη Πόρτο, με τον Γκόρο να την κουβαλάει στην μεγαλύτερη διάρκεια με 8 πόντους και τεράστιο τρίποντο του Τοπούζογλου στα 3 δευτερόλεπτα, κατάφερε να αποδράσει με τη νίκη 65 – 67.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Ιωάννης Γώγος με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Μπαμπαλής με 21 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Μπαμπαμπούλς είχαν 12/25 δίποντα, 5/40 τρίποντα, 26/45 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Η Πόρτο είχε 19/36 διποντα, 2/27 τρίποντα, 23/40 βολές, κατέβασε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Μπαμπαμπούλς(Μπαμπαλής): Δρούγκας 5, Κοκκινίδης 10, Λεζάι 13, Λόκου 1, Ι. Μπαμπαλής 21(13ρ.), Κ. Μπαμπαλής 4, Α. Μπαμπαλής 3, Νεντής 8.

Πόρτο(Οικονομίδης): Αρβανιτάκης, Βρυώνης 3, Γκόρος 24(10ρ.), Γώγος 12, Ζαφειράκης 12, Μπακλέσης 4, Ράπτης, Τοπούζογλου 5, Τσαλτάκης 4, Χαλκίδης 3(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η αμφίρροπη εξέλιξη της αναμέτρησης και το μεγάλο τρίποντο του Τοπούζογλου.