05/10/2019
Mpaloniakos 15 10 5 13 - 43 -
Anonymous BC 13 13 16 11 - 53 -

Στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε η… δουλίτσα για τους Anonymous!

Την πρώτη τους νίκη για το Basketaki Cup πέτυχαν το βράδυ της Πέμπτης οι Anonymous αφού επικράτησαν δύσκολα του Mpaloniakou με 53-43 στο ΓΣΠ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο αφού η μία ομάδα απαντούσε στα καλάθια της άλλης. Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν πολλές προσπάθειες από την περιφέρεια, με τους Μπουτσικάκη, Πολυχρόνου και Ζυγούρη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Οι «γκρι» έπαιξαν πιο οργανωμένο μπάσκετ και με πρωταγωνιστές τους Τσιώτα, Λεβεντούρη και Κατσώνη προηγήθηκαν στο 10’ με 15-13.

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Κατσώνης και Λεβεντούρης συνέχισαν να τραβούν το… κουπί στην επίθεση για την ομάδα τους, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Λιόντου. Από την άλλη μεριά, οι Anonymous με την είσοδο των Μπαλάσκα και Τριανταφύλλου έγιναν πιο απειλητικοί και απέκτησαν ισχνό προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (25-26).

Καθοριστικό για την εξέλιξη του παιχνιδιού αποδείχτηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Οι Anonymous αποφάσισαν να πιέσουν σε όλα τα σημεία του γηπέδου, ανάγκασαν τους αντιπάλους να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο και με επιμέρους σκορ 5-16, εκτόξευσαν την διαφορά στο +12 (30-42) στο 30’.

Στην τέταρτη περίοδο ο Mpaloniakos επιχείρησε να κάνει την… αντεπίθεσή του και με καλάθια των Χ. Παπαβασιλείου και Λεβεντούρη, μείωσε στους 6 (36-42). Οι φιλοξενούμενοι δεν επηρεάστηκαν από την εξέλιξη αυτή, «έσφιξαν» την άμυνά τους και με σωστές επιλογές στην επίθεση έφτασαν πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη με 43-53.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Φιλαρτζής με 2 πόντους (1/1 δίποντα), 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κατσώνης με double double και 10 πόντους (2/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 12 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/38 δίποντα (39,5%), 4/22 τρίποντα (18,2%) και 1/2 βολές (50%). Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/40 δίποντα (37,5%), 7/39 τρίποντα (17,9%) και 2/3 βολές (66,7%). Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ.

Mpaloniakos (Λεβεντούρης): Λιόντος 3 (1), Σιδέρης 4, Λεβεντούρης 12 (13 ριμπ.), Παναγιωτίδης, Κατσώνης 12 (2), Τσιώτας 9, Γ. Παπαβασιλείου 3 (1), Καλαμπαλίκης, Χ. Παπαβασιλείου 2

Anonymous (Χειλάκης): Τριανταφύλλου 6 (2), Κώτσιας 1, Καστρίνος 2, Δρακόπουλος 5, Φιλαρτζής 2, Ζυγούρης 11, Χειλάκης 2, Μπουτσικάκης 6 (2), Πολυχρόνου 7 (1), Μπαλάσκας 11 (1)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο των Anonymous.

Τι δεν μας άρεσε: Η επιμονή των Anonymous να σουτάρουν πίσω από την γραμμή των 6.75 (7/39 τρίποντα).