04/01/2024
Nea Tripodokratia 17 18 11 10 - 56 -
Space Hellas 13 15 19 20 - 67 -

Με τη ψυχή στο στόμα στους 8 η Space Hellas!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το Basketaki Cup, η Space Hellas αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, κατάφερε εκμεταλευόμενη την ποιότητα που διαθέτει σαν ομάδα, να κάμψει την αντίσταση της εξαιρετικής Neas Tripodokratias με 56-67, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τις οκτώ καλύτερες ομάδες του θεσμού!

Τα πρώτα μηνύματα για τα όσα θα ακολουθήσουν τα λάβαμε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς οι γηπεδούχοι με όπλο την αθλητικότητα, την ενέργεια, αλλά και το αστείρευτο ταλέντο των Μπίτσιου και Αμανατίδη κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο με το υπέρ τους 17–13. Στην αντίπερα όχθη, ο Μαμαλάκης ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 7 πόντους ενεργητικό του.

Στη συνέχεια βρεθήκαμε στο έργο θεατές, με τους Μπίτσιο και Αμανατίδη να μας χαρίζουν μοναδικής ομορφιάς φάσεις, τον Βασιλάκο να κυριαρχεί κατά από τα δύο καλάθια, τους υπόλοιπους να ακολουθούν και το πέρας του ημιχρόνου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 35–28. Στον αντίποδα, ο Σιφναίος αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ με 5 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παρκέ με σκοπό να παρουσιάσουν στο παρκέ της Basketaki Arena ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών δυνατοτήτων τους, καθώς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κράτησαν τον αντίπαλο στους έντεκα πόντους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τους Μαμαλάκη και Σιφναίο να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση, έκλεισαν την προτελευταία στροφή του παιχνιδιού στο συν ένα με σκορ 46–47.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την ποιότητα τους αλλά και την κούραση των αντιπάλων τους έφτασαν σε μία σπουδαία και συνάμα πανάξια νίκη–πρόκριση για το θεσμό του Basketaki Cup με σκορ 56-67!

Betsson MVP ο Νίκος Μαμαλάκης με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ανδρέας Μπίτσιος είχε 22 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κοψίματα!

Οι νικητές είχαν 15/46 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 16/18 βολές, 36 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 5 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 19/36 δίποντα, 5/31 τρίποντα, 3/11 βολές, 46 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 11 λάθη.

Nea Tripodokratia(Γιαννίρης): Αμανατίδης 17, βαλαμβάνος 2, Βασιλάκος 4, Γιαννίρης 6, Κουρούμαλος, Κόλτηρης 5, Μπίτσιος 22.

Space Hellas(Ντουμάνης): Βεργόγιαννης, Βούζας 10, Ελευθερίου, Ηλιόπουλος Κωνσταντινίδης, Μαμαλάκης 23, Μπαμπάκος 4, Ντουμάνης 6, Σιφναίος 24.

Τι μας άρεσε : Η ποιότητα της αναμέτρησης που μας χάρισαν οι δύο ομάδες!