09/06/2024
Spacers Athens 10 11 12 19 - 52 -
Los Bandoleros 17 14 21 25 - 77 -

Στον αστερισμό του Φωτιάδη οι Los Bandoleros!

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, καθώς με τον Φωτιάδη να καταθέτει για πολλοστή φορά του πλούσιο επιθετικό ταλέντο με 12 πόντους στο ενεργητικό του, κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο στον συν εφτά με σκορ 10-17! Στον αντίποδα, οι ‘’ρουκέτες’’ δεν μπόρεσαν να βρουν λύση στο μαρκάρισμα του ηγέτη των Los Bandoleros και είχαν ως πρώτους σκορερ τους Tammi και Ντούρα με 4 πόντους έκαστος!

Η συνέχεια μπορεί να ήταν πιο ισορροπημένη, χωρίς αυτό να σταθεί ικανό να αλλάξει τις την αγωνιστική εικόνα στο παρκέ της Basketaki Arena! Οι φιλοξενούμενοι στηρίχθηκαν εκ νέου στον Φωτιάδη, ο οποίος με 8 πόντους βοήθησε να οδηγηθούν στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού με σκορ 21-31! Από την άλλη πλευρά, οι Rockets εμφανίστηκαν άστοχοι έξω από την γραμμή των 6.75, καθώς σκοτεινές δυνάμεις είχαν κάνει βουντού στο δεξί χέρι  του σπουδαίου ‘’Γιαννού’’, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να συνδεθεί με το καλάθι των Bandoleros! Πρώτος σκόρερ ηταν ο Ντούρας με 4 πόντους!

Η προτελευταία στροφή της αναμέτρησης ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, καθώς ο Φωτιάδης ήταν ασταμάτητος, ο Σακελλαρίδης μάζευε το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο και με τους Ρωμαίο και Χατζηδήμα να τους ακολουθούν σε απόδοση, έκλεισαν την περίοδο έχοντας διαφορά δεκαεννέα πόντων με σκορ 33-52! Ο Tammi αποτελεί τον μοναδικό διασωθέντα σε αυτό το διάστημα με 5 πόντους!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το ποιοτικότερο, όσον αφορά την παραγωγικότητα των δύο ομάδων, καθώς τελείωσε με πλούσιο επιμέρους 19-25! Ο Γιούνης ανέλαβε δράση(12π), ο Φωτιάδης σταμάτησε στους 36 πόντους και οι Los Bandoleros έφτασαν στη νίκη με σκορ 52-77! Οι North παρά την ήττα, έφυγαν από το γήπεδο χαμογελαστοι με προορισμό την αγαπημένη τους ταβέρνα για παιδάκια, κοντοσούβλια και τα λοιπά εδέσματα!

Betsson MVP ο Κωνσταντίνος Φωτιάδης με 36 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Δημήτρης Ντούρας είχε 18 πόντους, 17 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο!

North Rockets(Tammi): Tammi 11, Γιαννουσιάδης 2, Ζεπάτος, Κικίλιας 15, Μαρκεσίνης, Ντούρας 18, Παπαθωμάς, Ραγιαδάκος 2, Τσιριγώτης, Φραγκιαδάκης 4.

Los Bandoleros(Γιούνης): Γιούνης 14, Ρωμαίος 13, Σακελλαρίδης 2, Φωτιάδης 36, Χατζηδήμας 12.

Τι μας άρεσε : Η αφιέρωση της κοπέλας του Ντούρα προς τον ίδιο στα μέσα της τελευταίας στροφής του αγώνα!