14/10/2023
The Dreamers 15 15 11 15 - 56 -
Circle BC 17 15 6 16 - 54 -

Στον αστερισμό του Παπακωνσταντίνου οι Dreamers!

Το βράδυ της Κυριακής 14 Οκτωβρίου για την πέμπτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου την Development, οι Dreamers με τον Φραγκίσκο Παπακωνσταντίνου κορυφαίο του γηπέδου να παίρνει όλες τις κρίσιμες αποφάσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο, έκαμψαν πολύ δύσκολα την αντίσταση της μαχητικής και πεισματάρας Circle του αέρινου Μανσόλα με 56 – 54.

Το πρώτο δεκάλεπτο κυλούσε όπως ακριβώς περιμέναμε. Οι δυο ομάδες πήγαν σε πολύ γρήγορες και πολλές φορές βιαστικές επιθέσεις, με τη Circle που ήταν ελαφρώς καλύτερη, να έχει μικρό προβάδισμα με 15 – 17. Ο Μανσόλας με 10 πόντους ήταν το σημείο αναφοράς στην επίθεση των φιλοξενούμενων, ενώ τους γηπεδούχους κρατούσε κοντά το δίδυμο Παπακωνσταντίνου και Μανασή με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα.

Η Circle πίεσε πολύ στην άμυνα στο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και αιχμή του δόρατος ξανά τον Μανσόλα με 6 πόντους και τρίποντο του Καλούδη, έστειλε τη διαφορά στο + 9. Οι Dreamers δεν άργησαν να απαντήσουν, δεν άφησαν το ματς να ξεφύγει και με τον Παπακωνσταντίνου με 6 πόντους να δίνει την ώθηση και καλάθια από Βαζούρα – Ελενίτσα, μείωσαν σε 30 – 32 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν φτωχό σε παραγωγικότητα, με τις δύο ομάδες να δίνουν κυρίως έμφαση στην άμυνα περιορίζοντας τα ατού αντιπάλων τους. Οι Dreamers με κορυφαίους τους Βαζούρα και Ελενίτσα που πέτυχαν από 4 πόντους, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία της Circle που έβαλε μόλις 6 πόντους(Χατζηγιαννίδης 4) και πήρε την πρωτοπορία με 41 – 38.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Μανσόλας ήταν μπροστάρης και πάλι στην επίθεση της Circle και με 5 προσωπικούς του πόντους, φέρνοντας το ματς στα ίσια(45-45). Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι διά χειρός Παπακωνσταντίνου που πέτυχε 10 ολόκληρους πόντους, δεν ξανακοίταξαν πίσω και παρά την πίεση της φιλοξενούμενης ομάδας με Μανσόλα(6), Ζαφειρόπουλο να δίνουν τις λύσεις, κράτησε την πρωτοπορία και επικράτησε με 56 – 54.

Betsson MVP  αναδείχθηκε ο Φραγκίσκος Παπακωνσταντίνου με 21 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Μανσόλας με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Οι Dreamers είχαν 20 / 43 δίποντα, 2 / 17 τρίποντα, 10 / 25 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Η Circle είχε 22 / 49 δίποντα, 1 / 18 τρίποντα, 7 / 13 βολές, κατέβασε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη.

Dreamers(Μανασής): Βαζούρας 4(9ρ.), Γεωργίου 2, Ελενίτσας 6(7ρ.), Κοβαλάκης 2, Μανασσής 11, Παναγόπουλος 10, Παπακωνσταντίνου 21(14ρ.), Φουντάς.

Circle(Καρκαλέτσης): Ζαφειρόπουλος 6, Ζυγούρης 2, Καλούδης 5, Μανσόλας 27, Μπακόπουλος 5(9ρ.), Παπαχρήστου, Τσουμέτης , Χανιωτάκης 2, Χατζηγιαννίδης 7(9ρ.).

Τι μας άρεσε:Η ταχύτητα του αγώνα και το πάθος που έδειξαν οι δυο ομάδες.