29/06/2021
Gladiators 10 25 15 22 - 72 -
Milwaukee Sucks 18 16 19 7 - 60 -

Στον αυτόματο πιλότο οι Gladiators!

Δύο στα δύο για τους Gladiators στον τρίτο όμιλο της Summer Master League, καθώς κέρδισαν και τους Milwaukee Sucks με 72-60, με το παιχνίδι να κρίνεται στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Milwaukee Sucks στο ματς, αφού με δύο τρίποντα του Παντελή Μιχάκη, 5 πόντους του Μαυροειδή και 5 του Αποστόλη Μιχάκη, προηγήθηκαν με 3-18, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στους 8, 10-18, με τον Τσακίρη να έχει 4 πόντους και τους Ρούσσο – Σιλιβέστρου να προσθέτουν από 3 πόντους ο καθένας.

Στην δεύτερη περίοδο ο Τσακίρης πήρε μπρος και με 11 δικούς του πόντους και 6 του Κοψιδά, έστειλαν τους Gladiators στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 35-34. Για τους φιλοξενούμενους 6 ακόμη πόντους είχε ο Αποστόλης Μιχάκης, ένα τρίποντο ο Παντελής Μιχάκης και ένα έμμεσο τρίποντο ο Σαμιωτάκης.

Ντέρμπι παρακολουθήσαμε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Μαυροειδή, 5 του Αποστόλη Μιχάκη και 4 του Σαμιωτάκη, οι Milwaukee Sucks προσπέρασαν με 50-53. Τους Μονομάχους κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο ο Τσακίρης με τους νέους 8 πόντους του, ενώ έξω από την γραμμή των 6,75μ ευστόχησε ο Βέλλης. Σκορ τρίτης περιόδου 50-53!

Με τρίποντο του Μαυροειδή στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου, οι Sucks βρέθηκαν στο +6, 50-56. Η συνέχεια, όμως, του ντέρμπι ανήκε στην αρμάδα του απόντα coach P, καθώς με 6 πόντους του Τσακίρη, 6 του Κοψιδά, 3 του Λαδά και τρίποντο του Σιλιβέστρου, οι Gladiators έφτασαν στη νίκη με 72-60.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/21 βολές, 21/42 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 7 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/9 βολές, 16/51 δίποντα και 7/21 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Hall of Brands mvp των Gladiators ο Τσακίρης με 29 πόντους, έχοντας 9/9 βολές, 7/13 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Milwaukee Sucks ο Μαυροειδής με 21 πόντους (double-double), έχοντας 6/10 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Gladiators (Nobody): Βέλλης 5 (1), Κοψιδάς 14, Αρφαράς, Τσακίρης 29 (2), Πρίτσος J., Γκαλάς 2, Ρούσσος 7, Λαδάς 3, Μισιχρόνης 6, Σιλιβέστρου 6 (2)

Milwaukee Sucks (Γκολφινόπουλος): Μιχάκης Π. 9 (3), Διαμάντης, Φωτόπουλος, Γκολφινόπουλος, Σαμιωτάκης 7, Λιόκας 6, Μαυροειδής 21 (3), Γανέλης 2, Μιχάκης Α. 13 (1), Γάτσιος 2

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες και το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε σε όλη την διάρκεια της συνάντησης!