05/07/2020
Kourkoutes BC 25 15 23 20 - 83 -
Deflections 27 19 8 12 - 66 -

Στον… 17ο ουρανό οι Kourkoutes!

Τεράστιο βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά της D2-League έκαναν οι Kourkoutes το βράδυ του Σαββάτου στον Κολωνό, καθώς στον πρώτο προημιτελικό απέναντι στους Deflections επικράτησαν με 83-66 και έτσι έγιναν το αδιαφιλονίκητο φαβορί στη σειρά!

Ματσάρα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης παρακολουθήσαμε στον Κολωνό, με τους Deflections να έχουν σε όλη την διάρκεια της πρώτης περιόδου το προβάδισμα, 5-12 η μεγαλύτερη διαφορά, κλείνοντας εν τέλει το δεκάλεπτο στο +2, 25-27, χάρη σε τρία τρίποντα του Νικολαΐδη, 5 πόντους του Κατσαρού, 5 του Μαζιώτη και 4 του Ανδρέα Σταυρόπουλου. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Συρίγος (9π), Μανιουδάκης (7π) και Τσάκωνας (4π), ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Νακόπουλος.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι δύο ομάδες και στην δεύτερη περίοδο, με το συγκρότημα του Χειράκη να φτάνει μέχρι και στο +10, 36-46, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 40-46, χάρη σε 7 πόντους του Κατσαρού, 4 του Μαζιώτη, 3 του Ανδρέα Σταυρόπουλου και νέο τρίποντο του Νικολαΐδη. Ο Συρίγος με 6 πόντους συνέχιζε να ηγείται στην επίθεση για τους Kourkoutes, 4 είχε ο Βεϊσάκης και 3 του Νακόπουλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Αθανασίου κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με τους Συρίγο (9π), Μανιουδάκη (4π), Βεϊσάκη (3π) και Μεγαγιάννη (3π) να πετούν φωτιές, βρέθηκαν από το -10 στο +9, 63-54! Κόλλησαν στην επίθεση σε εκείνο το διάστημα οι φιλοξενούμενοι, με τον Νίκο Πάλλα να ξεχωρίζει με τους 4 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 63-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Kourkoutes βρέθηκαν στο +17, 71-54, οι Deflections αντέδρασαν και πλησίασαν στους 8, 74-66, ωστόσο η παρέα του Σαρακηνού και μεγάλους πρωταγωνιστές τους Τρωιάνο (5π), Βεϊσάκη (5π), Μανιουδάκη (4π) και Συρίγο (4π), και παρά το γεγονός πως οι δύο τελευταίοι αποβλήθηκαν πέντε λεπτά πριν το τέλος, έφτασε στην τεράστια νίκη με 83-66. Ο Οικονομάκος έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να κρατήσει ζωντανούς τους οράνιε, ωστόσο οι 7 πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί για να παραμείνει η διαφορά σε νορμάλ επίπεδα!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/18 βολές, 31/75 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 60 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 7 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/22 βολές, 21/54 δίποντα και 5/15 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν  6 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Κορυφαίος για τους Kourkoutes ο Συρίγος με 28 πόντους (double-double), έχοντας 6/7 βολές, 11/21 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 3 τάπες. Πολυτιμότερος των Deflections ο Πάλλας με 10 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές και 5/9 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Kourkoutes (Αθανάσιου): Συρίγος 28, Μεγαγιάννης 3 (1), Πλέστης 1, Βεϊσάκης 13 (1), Τσάκωνας 6, Νακόπουλος 10 (1), Τρωιάνος 5 (1), Μανιουδάκης 17

Deflections (Χειράκης): Πάλλας 10, Κατσαρός 16, Σταυρόπουλος Αγ., Σταυρόπουλος Αν. 7, Σκανδάλης, Οικονομάκος 9, Παπακωνσταντίνου, Νικολαΐδης 15 (4), Μαζιώτης 9 (1), Καμπας

Τι μας άρεσε: Το τρομερό πρώτο ημίχρονο, αλλά και η κυριαρχία των Κουρκούτων στο δεύτερο μέρος!