19/02/2023
Mad Frogs 10 12 10 8 - 40 -
Hood BC 21 17 8 13 - 58 -

Στον κόσμο της η Hood!

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα πρόσθεσε στην συλλογή της η Hood, καθώς για την 12η αγωνιστική κέρδισε εύκολα τους Mad Frogs με 40-58 στο ΓΣΠ και συνεχίζει να απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής στον τρίτο όμιλο της Master League!

Από πολύ νωρίς η Hood πήρε τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με δύο τρίποντα του Σαρρή, 5 πόντους του Πετράκου και 4 του Χανιώτη, προηγήθηκε με 10-21. Ο Μοσχοβίτης από την περιφέρεια και οι Καραντζούνης, Γιαννόπουλος και Χόντας μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 4 πόντους του Milicevic, 3 του Πρωτόγερου και νέο τριποντάκι του Σαρρή, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 22-37. Τους Mad Frogs κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Μοσχοβίτης και Brkic με 4 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Καραμήτσου έσφιξε την άμυνά του και με 5 πόντους του Καραντζούνη και τρίποντο του Κωστόπουλου, μείωσε από τους 18 στους 13, 32-45. Για την ομάδα του Πατσάκα το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Μασουράκης με 6 πόντους, ενώ 2 πρόσθεσε ο Χανιώτης. Σκορ τρίτης περιόδου 32-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Περιστέρι και έτσι οι "Χουντιανοί" έφτασαν εύκολα στη νίκη με 40-58, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Λαύκα, Μασουράκη, Πρωτόγερου και Πετράκου. Για τα "Βατράχια" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Brkic και Γιαννόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/5 βολές, 14/46 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/13 βολές, 20/41 δίποντα και 4/29 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Mad Frogs ο Brkic με 9 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 3/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp της Hood ο Μασουράκης με 16 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 8/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Mad Frogs (Καραμήτσος - Αδαμόπουλος): Brkic 9, Κατσαρός, Φράγκος, Χόντας 6, Μοσχοβίτης 7 (1), Καραντζούνης 7 (1), Γιαννόπουλος 8, Σαΐνης, Κωστόπουλος 3 (1)

Hood (Πατσάκας): Μένος, Σαρρής 9 (3), Πρωτόγερος 7, Milicevic 4, Λαύκας 4, Χανιώτης 8, Πετράκος 10 (1), Μασουράκης 16

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της συνάντησης!