14/01/2023
Puronto Raptors 11 8 13 11 - 43 -
Σκόρπιοι BC 20 11 17 11 - 59 -

Στον κόσμο τους οι Σκόρπιοι!

Το όγδοο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα στον δεύτερο όμιλο της D2-League πήραν χθες το βράδυ στο ΣΕΦ οι Σκόρπιοι, καθώς για την 15η αγωνιστική κέρδισαν σχετικά εύκολα τους Puronto Raptors με 43-59.

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 5-0 στο πρώτο λεπτό του αγώνα, οι Σκόρπιοι με 6 πόντους του Ασπρούλη, 4 του Νίκου Χειράκη και τρίποντα των Μπατάλα - Σαραντάρη, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9, 11-20. Ο Γιαννόπουλος με 5 πόντους και ο Κατής με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και 7 πόντους του Καρπούζα και 4 του Ασπρούλη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 19-31. Τους Puronto Raptors κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο Κατής, Γιαννόπουλος και Μπελάλης.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Σκόρπιοι, αφού με 8 συνεχόμενους πόντους του Καρπούζα και 6 του Ασπρούλη, έφτασαν στο +20, 28-48. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν μειώσουν στους 16, 32-48, με τον Κατή να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Λεμπιδάκη 3. Σκορ τρίτης περιόδου 32-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, αν και κόλλησαν επιθετικά, κατάφεραν να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνα με 43-59, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Βεζυράκη, Χειράκη και Σαραντάρη. Για τους Puronto Raptors πάλεψαν για την ανατροπή στα τελευταία λεπτά οι Βασιλακόπουλος και Γιαννόπουλος, χωρίς να είναι αρκετό για την ομάδα τους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/13 βολές, 15/40 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 4/9 βολές, 17/39 δίποντα και 7/25 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Πολυτιμότερος των Puronto Raptors ο Κατής με 14 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 7/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp των Σκόρπιων ο Ασπρούλης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 7/10 δίποντα. Πηρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Puronto Raptors (Βουτσινός): Κουλούρης 2, Μπελάλης 4, Λεμπιδάκης 3, Γιαννόπουλος 10 (1), Κατσουράνης 2, Κατής 14, Βασιλακόπουλος 6 (2), Καλαμπαλίκης, Σιαπκάς 2

Σκόρπιοι (Χειράκης): Βεζυράκης 8 (2), Μπατάλας 5 (1), Μέτσο 4, Χειράκης 7, Ασπρούλης 14, Σαραντάρης 6 (2), Καρπούζας 15 (2)

Τι μας άρεσε: Η ηρεμία που είχαν οι Σκόρπιοι σε όλη την διάρκεια του αγώνα!