18/10/2023
ReTirees 12 21 21 18 - 72 -
Space Hellas 19 19 19 19 - 76 -

Στον κόσμο της η Space Hellas!

Ούτε οι ReTirees μπόρεσαν να σταθούν εμπόδιο στην ξέφρενη πορεία της Space Hellas, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική της Elite League by Betsson η παρέα του Ντουμάνη επικράτησε με 72-76 και έκανε το 5/5!

Εξαιρετική εκκίνηση έκανε στο παιχνίδι η Space Hellas, καθώς με 7 πόντους του Βούζα, 4 του Κωνσταντινίδη, 3 του Μαμαλάκη και 3 του Σιφναίου, προηγήθηκε με 10-19. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 12-19, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Ρομποτής, ενώ νωρίτερα από 4 πόντους είχαν οι Παπαϊωάννου και Cramer.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 5 πόντους του Σιφναίου και βοήθειες των Ντουμάνη, Ελευθερίου και Μαμαλάκη με 4 πόντους έκαστος, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 24-36, 3:00 για την ανάπαυλα. Πρόλαβαν να αντιδράσουν οι ReTirees και με τους Προσελέντη - Ρομποτή να σκοράρουν από 5 πόντους και τον Παπαϊωάννου να προσθέτει 4, μείωσαν στους 5, 33-38!

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου η παρέα του Ντουμάνη είδε τον αντίπαλο να ισοφαρίζει σε 47-47, ωστόσο με 7 πόντους του Σιφναίου, 6 του Βούζα και 4 του Μαμαλάκη, διατήρησε με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια της με 54-57! Το συγκρότημα του Κουσούλη κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Ρομποτής (7π), Παπαϊωάννου (6π) και Κοτσαμπάς (5π). Σκορ τρίτης περιόδου 54-57!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Space Hellas άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Μαμαλάκη, Μπαμπάκου και Σιφναίου, έφτασε στην τεράστια νίκη με 72-76. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι "Συνταξιούχοι" να γυρίσουν το ματς, ωστόσο δεν τους έφταναν οι 12 πόντοι του Cramer.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 15/24 βολές, 21/43 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 16/22 βολές, 21/43 δίποντα και 6/17 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος των ReTirees ο Παπαϊωάννου με 16 πόντους, έχοντας 4/8 βολές, 6/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp της Space Hellas ο Βούζας με 15 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 2/3 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

ReTirees (Κουσούλης): Cramer 16, Κοτσαμπάς 7 (1), Κτιστάκης 4, Παπαϊωάννου 16, Προσελέντης 10 (2), Ρομποτής 14 (2), Σαρρής 2, Τσαπατάκης 3

Space Hellas (Ντουμάνης): Βούζας 15 (3), Ελευθερίου 4, Κωνσταντινίδης 4, Βεργόγιαννης, Ηλιόπουλος, Μαμαλάκης 16 (1), Μπαμπάκος 11 (1), Ντουμάνης 6, Σιφναίος 20 (1)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!