05/12/2022
Reload 15 17 29 19 - 80 -
Limoges 16 15 18 19 - 68 -

Στον "πλανήτη" Reload όλα είναι ωραία!

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα πρόσθεσαν στην συλλογή τους οι Reload, καθώς για την εντέκατη αγωνιστική της Elite League by Betsson κέρδισαν εύκολα την Limoges με 80-68 στο κλειστό του Περιστερίου, με όπλο το εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο!

Παιχνίδι με ωραίο ρυθμό και καλές συνεργασίες παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Limoges να είναι ελαφρώς καλύτερη και με 9 πόντους του Παπαδόπουλου και 5 του Γκουρβέλου, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +1, 15-16. Ο Ορέστης με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 4 είχαν οι Βρέλλης και Λουφόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Reload, αν και βρέθηκαν δύο φορές στο -5, 15-20 & 24-29, κατάφεραν με 7 πόντους του Γουρνά, 6 του Λουφόπουλου και 4 του Σαραντόπουλου, να πάνε στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 32-31. Το δίδυμο Τσολάκου - Γκουρβέλου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το σημείο με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα, ενώ ένα τρίποντο έβαλε ο Σταμάτης, λίγο πριν αποχωρήσει τραυματίας από το παρκέ.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Περιβολάρη κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με 12 πόντους του δαιμόνιου Ορέστη, 5 του Σαραντόπουλου, 4 του Πανταζή και 4 του Βρέλλη, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 12 πόντων, 61-49. Το συγκρότημα των Ευριπιώτη - Βενέτη κράτησαν όρθιο σε εκείνο το σημείο οι 9 πόντοι του Δαβιλά και οι 5 του Παπαδόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 61-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Reload είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Γουρνά, Βρέλλη και Ορέστη, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 80-68! Για την Limoges στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τσολάκος, Γκουρβέλος, Παπαδόπουλος και Δαβιλάς.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/13 βολές, 26/52 δίποντα και 6/17 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 25 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/15 βολές, 20/44 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp των Reload ο Λουφόπουλος με 15 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 6/10 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Limoges ο Γκουρβέλος με 20 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 4/7 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι.

Reload (Περιβολάρης): Αναγνωστόπουλος 1, Βρέλλης 10, Γουρνάς 16, Λουφόπουλος 15, Ορέστης 20 (4), Πανταζής 6, Σαραντόπουλος 10 (2), Τριχιάς 2

Limoges (Ευριπιώτης - Βενέτης): Γκουρβέλος 20 (3), Δαβιλάς 13, Μαντανίκας, Τσατσάνης, Σταμάτης 5 (1), Παπαδόπουλος 19 (2), Τσολάκος 11

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης!